elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ezinç'ten Bir İlk

Ezinç'in geliştirdiği yeni sistem birçok yeniliğe açıkA- A+
08.01.2011 tarihli yazı 2805 kez okunmuştur.Ezinç mühendisleri, "Adsorblama" adını verdikleri bir proje geliştirerek güneş enerjisi ile hem soğutmayı hem de ısınmayı başardılar.

Sistem, klasik absorbsiyonlu soğutma sistemlerine göre daha düşük çalıştırma sıcaklığına sahip. Sistemin çalışması için 55-95 santigrat derece sıcaklık gerekiyor. Ezinç Metal'in Proje Bölümü Makine Mühendisi İsmail Alp sistemi şu şekilde tanıttı:

'Ezinç Güneşle Soğutma ve Isıtma Sistemleri, etkili nominal soğutma gücü olarak 8 KW ve 15 KW kapasitelerinde üretilmektedir. 8 KW kapasiteye sahip sistem de güneş enerji sisteminden 13,5 KW enerji alınarak adsorpsiyonlu soğutma cihazına verildiğinde, 8 KW değerinde soğutma gerçekleştirilmektedir. Bu değer bazı zaman dilimlerinde ise 11 kw kadar çıkabilmektedir. Cihazda adsorblama sonucunda oluşan atık ısı ise 21,5 Kw değerindedir. 15 Kw kapasiteye sahip sistem de ise güneş enerji sisteminden 26 KW enerji alınarak adsorpsiyonlu soğutma cihazına verildiğinde 15 KW değerinde soğutma gerçekleştirilmektedir. Bu değer bazı zaman dilimlerinde ise 23 kw kadar çıkabilmektedir.

Cihazda adsorblama sonucunda oluşan atık ısı değeri ise 42 Kw değerindedir. Bu elde edilen atık ısı, ya tekrar soğutma ünitesinden geçirilerek dış ortama bırakılmakta, ya da villa gibi uygulamalarda havuz ısıtmasına destek olarak kullanılmaktadır. Sistem bu özelliği ile de aynı anda ortam soğutması yaparken, ısıtılma ihtiyacı olan örneğin havuz gibi bölümlere de ısıtma desteği sağlamaktadır. Birden fazla ESS (Ezinç Güneşle Soğutma ve Isıtma Sistemi) Ünitesinin KASKAD şeklinde birleştirilmesiyle, daha büyük soğutma ihtiyacının olduğu mekânlarda da uygulama yapılabilmek mümkündür.'