elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enka, Aliağa'da termik santral kurmaya hazırlanıyor

Aliağa'da 19 yıl önce termik santral kurma projesi Danıştay'dan dönen Enka, aynı bölgede termik santral kurmaya hazırlanıyor.A- A+
22.06.2008 tarihli yazı 3897 kez okunmuştur.
Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, Aliağa'da kurmayı planladıkları termik santralla, bu konuda geçmişten gelen önyargıları yıkacak bir çalışma yaptıklarını belirterek "Burada kurulacak tesisin doğa için hiçbir mahzurlu durumu yoktur" dedi.


Soydan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan aldıkları lisans sonrası tesis ön dizaynını yaptırdıklarını, şu anda çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunu hazırlama aşamasında olduklarını söyledi.


Enka Holding'in İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Çakmaklı Köyü mevkiinde kurmayı planladığı 800 megavat kurulu güce sahip termik santralla ilgili cuma günü Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, termik santralla ilgili bilgi veren Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Soydan, santralın kurulacağı 800 bin metrekarelik arazinin yarısının satın alındığını, diğer yarısının ise bedeli karşılığı kamulaştırılması için çalışma yapılacağını kaydetti. Soydan, bunun için ÇED raporunu beklediklerini ifade etti.


İthal kömürle çalışacak


İthal kömürle çalışacak santralda, yılda yaklaşık 5.6 milyar megavat saat enerji üretileceği bilgisini veren Soydan, 1.7 milyar dolarlık yatırımla yapılacak tesiste inşaat aşamasında 3 bin, işletme aşamasında 700 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.


Soydan, hukuki süreçten dolayı bir gecikme olmaması halinde 2009 yılı temmuz ayında inşaatın başlayacağını ve 4 yıl sonra elektrik verilmeye başlanacağını, üretimle Ege Bölgesi ihtiyacının yüzde 15, İzmir'in ise yüzde 30'unun karşılanacağını kaydetti.


Kuracakları termik santralın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çalışan termik santralların yaydığı emisyon oranlarının altında olduğunu, AB'nin uygulamaya sokmayı planladığı yeni oranları yakalama konusunda da garanti verdiklerini dile getiren Soydan, "Bizim yapmaya niyetlendiğimiz santraldan Almanya 20, ABD ise 45'e yakın yeni yatırım yapacak. Kullanacağımız teknoloji büyük ihtimalle Alman olacak" dedi.


Tesiste Avustralya, Güney Afrika veya Güney Amerika'dan getirilecek yüksek kalorili kömürün "süper kritik yakma teknolojisi" ile yakılmasıyla enerji elde edileceğini ifade eden Soydan, çevreye dost, güvenilir ve kesintisiz bir enerji kaynağı doğacağını söyledi.


Belediye destek veriyor


Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, aynı bölgede 19 yıl önce de bir termik santral kurma fikrinin ortaya atıldığını, Danıştay'ın verdiği karar sonrası iptal edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "İnsanlarda termik santralın doğayı nasıl etkileyeceği yönünde endişeler oluşması gayet normaldir. Yatağan'ın yarattığı bir psikolojik etki de söz konusu. Ancak, kullanacağımız teknoloji ne Yatağan'a ne de önceki yıllarda aynı bölgede yapımı planlanan tesise benziyor. 19 yıl önce açılan davada belirtilen şartların hiçbiri şu anda söz konusu değildir. Burada kurulacak tesisin doğa için hiçbir mahzurlu durumu yoktur."


Soydan, çevreye uyumun sağlanması halinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da projeye sıcak baktığını söyledi.


Kyoto Protokolü santralı etkilemez


Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, yapılan eleştiriler arasında tesisin yeterli denetime tabi olmayacağı endişelerinin de bulunduğunu belirterek bu görüşe katılmadığını söyledi. Soydan, Çevre Bakanlığı'nın yaptığı denetimin yanında finansman sağladıkları uluslararası banka ve sigorta şirketlerinin görevlendirdiği mühendislik şirketlerinin sıkı denetimi altında çalıştıklarını belirtti. Bir gazetecinin Kyoto Protokolü'nün bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Soydan, "Biz kişi başına düşen karbon emisyonu açısından çok düşük seviyedeyiz. Buradan bizim başımıza bir şey gelmez" dedi. Kömür Santralı Proje Müdürü Aziz Saltık ise karbon emisyonu için uluslararası pazar oluşturulduğunu, emisyon kotası satın alma mekanizmasının kurulduğunu, "şirket olarak bu konuyu stratejik olarak değerlendirdiklerini" ifade etti.


Kaynak: Referans Gazetesi