elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerjik Danışmanlık Genel Koordinatörü Duygu Galiba Bahçeci

Enerji sektörüne özel olarak faaliyet gösteren Enerjik İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Eğitim firması ile yapılan röportajı sizlerle paylaşıyoruz.A- A+
25.07.2011 tarihli yazı 10204 kez okunmuştur.

Enerjik Danışmanlık ne zaman kuruldu? Neden enerji sektörü?

Enerjik Danışmanlık resmi olarak Haziran 2010'da kurulmuş olmasına rağmen 20 senelik deneyimi bünyesinde barındırıyor.


Şimdiye kadar; enerji sektöründe insan kaynaklarından, eğitime, yazılımdan, yatırım danışmanlığına; enerji hukukundan, teknik ve idari danışmanlığa ve iş güvenliğine kadar sektörün tüm süreçlerinde görev almış bir kadro bir araya gelmiş durumda. Durum böyle olunca, sektördeki ihtiyaçları çözümlemek için de hızlı ve etkin davranabiliyoruz. Yani, sektöre ait güçlü yanlarımızı ve enerjimizi birleştirdik.


Enerji sektörünün çok hızlı bir şekilde büyümesi ve insan kaynakları alanındaki tüm ihtiyaçların da aynı hızla ortaya çıkması ve artması deneyim ve bilgimizi bu sektöre yoğunlaştırmamız konusunda itici güç olduğunu söyleyebilirim.


Enerji sektörüne yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Hedef kitlenizi tanımlar mısınız?

Enerjik İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Eğitim olarak, faaliyet alanlarımızın tümü enerji sektöründeki istihdamı ve istihdam kalitesini artırmak ve Türkiye enerji sektörünün dünyadaki rekabet avantajını yükseltmek amacına yönelik olarak gerçekleşmektedir. Bu amaç doğrultusunda sektörde personel arayışı içerisinde olan firmalara İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve özellikle Aday Araştırma, Seçme ve Değerlendirme Danışmanlığı gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte enerjik.com.tr üzerinden iş arayanlar işe işverenleri buluşturuyor, sektör özel eğitimler düzenliyoruz.


Firmamızın hedef kitlesini, enerji sektöründe iş arayanlar, yeni fırsatları değerlendirmek isteyenler ile yine enerji sektöründe nitelikli personel arayışı içerisinde olan ve mevcut personelinin teknik, mesleki ve kişisel gelişimini sağlamak isteyen kuruluşlar oluşturmaktadır.


Enerjik danışmanlık sektöre özel eğitimler de veriyor. Eğitim konularınız neler? Şimdiye kadar ağırlıklı hangi konularda eğitim verdiniz?

Eğitimlerimiz içerisinde teknik ve mesleki becerileri artırmanın yanı sıra kişisel gelişim eğitimlerimiz de yer alıyor.


Bu eğitimleri, mümkün olduğunca fazla kişinin yararlanabilmesi ve eğitim katılımcıları arasındaki sosyal ve mesleki paylaşımın artırılması için; modüler olarak gerçekleştiriyoruz. Bu sayede, programın tümüne katılmak istemeyen ancak belli bazı eğitimleri almak isteyen bir kişi, sadece belirlediği derslere de katılabiliyor. Şimdiye kadar sektörde çok önemli bir boşluğa hitap eden 'Elektrik Satış Eğitimi' ve 'HES Kumanda Operatörü Geliştirme Eğitimi' başlıklı eğitimlerimiz büyük ilgi gördü ve çeşitli illerde aynı programları açmaya devam edeceğiz.


Biraz da www.enerjik.com.tr 'den bahsedelim. Enerjik.com.tr ne yapar ve neden tercih edilmeli?

Her türlü bilginin internet üzerinden ulaşıldığı bilişim çağında yaşıyoruz. Tüm iş yapış biçimlerimiz online sistemler üzerinden sürdürülüyor. Enerji sektörüne özel bir istihdam ofisi olduğunuzda, özellikle de teknoloji ile bu kadar iç içe bir sektörde internette yer almazsanız, işinizi tam yapamıyorsunuz demektir.


Bu nedenle, Enerjik Danışmanlık, hedeflerinin büyük bir bölümünü www.enerjik.com.tr sitesi üzerinden gerçekleştirecek. www.enerjik.com.tr enerji sektöründe, en fazla firmanın ilanına ulaşabileceğiniz tek internet İK sitesi olmasının yanı sıra, enerji sektörü işverenlerinin personel arayışlarında birincil başvuru adresi olmaya da aday. Enerji sektörü firmaları nitelikli insan kaynağı arayışını böyle niş, tek noktadan ve kendi sektörüne hitap eden bir sistemden sağladığı zaman, emek, zaman ve maliyet tasarrufu da yapabiliyor. En kısa tabirle, enerji sektörüne ilgi duyan, sektörle ilgilenen, hedefini belirlemiş ve kendisini takip eden adaya en kısa yoldan ulaşabiliyor.


Aynı zamanda enerji sektöründeki sosyal ağların ve paylaşım alanlarının da ne kadar aktif ve etkin olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle, Firmaların yayınladığı ilanlar sadece sitede görünmekle kalmıyor; EnerjİK Danışmanlık'ın profesyonel ekibi tarafından sosyal paylaşım sitelerinde, Internet medyasında, basılı ve görsel medyada da iş arayanların rahatlıkla ulaşabileceği şekilde gündemde kalması da sağlanmış oluyor.


Diğer taraftan, enerjik.com.tr sektörde iş arayanlar için de bulunmaz bir fırsat. Portalda kolayca özgeçmiş oluşturup, sektör özel deneyimleri için ilgili ifadeler bulabileceği gibi enerji sektöründeki firmaların ilanlarını artık daha kısa yoldan takip edebilirler.


Sitenin Kariyer Merkezi bölümünde ise iş arayanlara yönelik Kariyer İpuçları, deneyimli insan kaynakları uzmanlarından hemen cevap alacağınız soru – cevap bölümü, enerji sektöründen güncel haberler, röportajlar ve bilgilendirici makaleler yer alıyor.


Sektörel Fuarcılık tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen ICCI 2011 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 15-16-17 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşti. Bu etkinliğin İnsan Kaynakları sponsoruydunuz. ICCI' da ne tür faaliyetleriniz gerçekleşti?

ICCI Türkiye'deki enerji firmaları açısından çok önemli bir etkinlik. Kaldı ki bu sene yurtdışından da yoğun bir katılım söz konusu. Biz Enerjik olarak bu etkinlikte bir ilki gerçekleştirdik ve adaylarla işverenleri farklı bir platformda buluşturduk. Fuar sırasında hazırlanan özel odalarda 'Enerjik İnsan Kaynakları' ekibi 3 gün süresince mülakatlar yaptı ve danışmanlığını yaptığımız firmaların personel arayışlarında bu adaylara öncelik verildi. Bunun yanı sıra insan kaynakları ve enerji alanında seminerler gerçekleştirdik. 


Kaynak: Sabah İK


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.