elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Efes Pilsen Verimliliğini ve Sürdürebilirliğini VLT® OneGearDrive® ile Arttırıyor

İçecek sanayinin büyük oyuncularından Anadolu Efes’in bir markası olan Efes Pilsen, çalışma verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından büyük hedefleri olan bir marka. Efes Pilsen’in Ankara ve Adana’da bulunan bira fabrikaları konveyör bantlarında çalışan eski dişli motorlarını VLT® OneGearDrive® ile değiştirdikten sonra %63’e varan oranda enerji tasarrufu sağladı. Yatırım 10 ay gibi kısa bir sürede kendini geri ödüyor.A- A+
15.06.2016 tarihli yazı 7659 kez okunmuştur.
Anadolu Efes tüm operasyonlarında daha akıllı bir şekilde enerji kullanımıyla karbon ayak izini azaltmayı planlıyor. Aynı hedefi paylaşan Danfoss, Anadolu Efes’e bu konuda destek veriyor: Bugüne kadar Danfoss Sürücüleri Efes Pilsen’in Türkiye’de bulunan dört fabrikasına dört adet VLT® OneGearDrive® ünitesi tedarik etti: 16 adet VLT® OneGearDrive® ünitesi Ankara’ya; 8 adet Istanbul’a, 1 adet İzmir’e ve 1 adet Adana’ya sevk edildi. İlave projeler, sürücülerin taşıyacağı yeni bir yarına doğru hayata geçirilmeyi bekliyor.


 


Ankara Fabrikası'nda Enerji ve Bakım Maliyetlerinden Tasarruf


Efes Pilsen Ankara fabrikasında şişeleme hattında çalışan 16 eski dişli motoru, VLT® OneGearDrive® ve VLT® AutomationDrive FC 302 ünitesi ile değiştirildi. Sabit mıknatıslı, üç farklı güçte motora sahip olan VLT® OneGearDrive®, kompakt motor çerçevesinde %89’a varan oranda enerji verimliliği ve yüksek torkuyla IE4 Süper Verimlilik sınıfının gerekliliklerini çoktan aşıyor.Yenileme projesinden evvel konveyör bandında yapılan ölçümler, VLT® OneGearDrive® sürücüsünün verimliliği konusunda Efes Pilsen Ankara fabrikasının Elektrik Bakım mühendisleri Erdil Tengiz ve Fehmi Can’ı ikna etmeye yetti.

Aynı konveyörde, aynı pozisyon ve aynı yüklerle mevcut sistem ve Danfoss VLT® OneGearDrive® arasında karşılaştırmalı ölçümler yaptık. Mevcut sistemde ölçülen akım 1.6 Amp iken OneGearDrive® ile 0.6 Amp oldu. Bu %63 oranında enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu nedenle karar vermemiz hiç de zor olmadı. VLT® OneGearDrive®, enerji kaynaklarını daha akıllı kullanma hedefimizi destekleyecek,” diyerek durumu özetliyor.

“Yenileme projesi bakım ve yedek parça stoklama ihtiyacımızı azalttı. Azalan bakım ve işletme maliyetleri toplam verimliliğimizi artırdı. VLT® OneGearDrive® ayrıca eski dişli motorlardan ve dişli kutularından daha az yer kaplıyor.” diyor Erdil Tengiz ve Fehmi Can. “Şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadık. İleride daha fazla üniteyi kurmayı planlıyoruz,”diyerek sözlerine son veriyor.
 


Adana fabrikasında şişe yıkama hattında motor paslanmasına son

Paslanma dişli motorlarının düşmanıdır. Bakım ihtiyaçlarını artırarak üretim kayıplarına yol açar. Aynı şekilde Efes Pilsen Adana fabrikasında boş şişe yıkama hattında çalışan dişli motorunun yılda bir kere değişmesi gerekiyordu. Bu hattı IP69K yüksek koruma derecesinde VLT® OneGearDrive® ile yeniledikten sonra bakım ihtiyaçları ve maliyetleri ciddi anlamda azaldı.

“VLT® OneGearDrive® çalışma verimliliğimizi, esnekliğimizi ve güvenliğimizi artırdı. Eski sisteme kıyasla %60 oranında enerji tasarrufu sağladık, bu çok etkileyici. Ünitenin hijyenik tasarımı ürünlerimizin kalitesini korumaya yardımcı oluyor, diyor Adana Efes Pilsen fabrikasının Elektrik Bakım Formeni Yüksel Koşar.


 

Özetle Faydaları


1. Büyük miktarda enerji tasarrufu ve 10 ayda yatırımı geri ödeme süresi (yatırımın getirisi).
2. VLT® OneGearDrive® sürücüsünün uzun hizmet ömrü, bakım ihtiyaçlarını, maliyetlerini ve üretim kayıplarını azaltır. Dişli kutusunun yağını sadece 35.000 çalışma saatinden (yaklaşık olarak 7 yıl) sonra değiştirmek yeterlidir.
3. Motor, dişli üniteleri veya AC sürücüleri gibi en az sayıda ünite değişikliğiyle en yüksek oranda esnekliğe izin veren VLT® OneGearDrive® sayesinde azalan stok maliyetleri VLT® OneGearDrive® parça çeşitliliğinde %70 oranında indirime gitmeyi mümkün kılar, böylece sadece iki tip sürücü ile tüm fabrika konveyörü yedeklenebilir.
4. VLT® OneGearDrive® sürücüsünün su geçirmez gövdesi kolayca ve hızlıca temizlenebilir, bu sayede bira fabrikası zaman, su ve deterjandan tasarruf sağlar.
5. EHEDG sertifikalı. VLT® OneGearDrive® “Avrupa Hijyenik Mühendislik & Tasarım Grubunun” (EHEDG) yönetmeliklerine uygundur. EHEDG, işleme sırasında gıdayı bakteri, mantar ve küf gibi kirlenmelere karşı kapsamlı ve etkili bir şekilde korumak için gerekli olan teknik özellikleri ve kılavuz çizgileri belirleyen bir kuruluştur. VLT® OneGearDrive®, ABD Sağlık ve Beşeri Hizmetler Bakanlığına (?) bağlı bir federal kurum olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA veya USFDA) yönetmeliklerine de uygundur.
 
►İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Danfoss VLT AQUA Sürücü 

 

Daha İyi Bir Yarına Taşıyan Sürücüler


Uygun olan her uygulamada AC sürücülerini kullanarak enerji tüketiminin dünya genelinde %10 oranında azaltılabileceğini biliyor musunuz? Danfoss Sürücülerinin AC sürücüleri teknolojisinde süregelen inovasyonları daha iyi bir gelecek yaratıyor; iş dünyasına olumlu yansımaları olan ve toplumun geneline fayda sağlayan inovasyonlar.

Türkiye’de faaliyetlerine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’yu kapsayan geniş bir coğrafyada bira, malt ve alkolsüz içeceklerin üretim ve pazarlamasını yapmaktadır. 1980’lerden bu yana pazar lideri olan Anadolu Efes, halen üretiminin dörtte üçünü ihraç eden bir global şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Satış hacmine bakıldığında, Avrupa’nın 6. büyük, dünyanın ise 11. büyük bira fabrikasıdır. 70 üzerinde ülkeye ihracat yapan Anadolu Efes, Türkiye, Kazakistan, Rusya, Moldovya, Gürcüstan ve Ukrayna’da kurulu 15 bira fabrikası, altı adet malt üretim tesisi ve bir adet şerbetçiotu işleme tesisiyle bölge pazarının önemli aktörlerinden biridir.
 
VLT® OneGearDrive®, optimize edilmiş konik bir dişli kutusu ile bir VLT® Otomatik Sürücü FC 302 veya merkezi olmayan bir VLT® Sürücüsü olan FCD 302 AC sürücüsü ile kontrol edilen, verimliliği yüksek sabit mıknatıslı (PM) bir motordan oluşur. VLT® OneGearDrive®, fabrikanın verimliliğini optimize ederek enerji maliyetlerini azaltan bir sürücü sistemidir. Yüksek hijyen standartlarını karşılaması ve konveyör miline doğrudan monte edilebilmesi nedeniyle, gıda ve içecek endüstrisinde kullanım için ideal olup yenileme projelerinde büyük avantaj sağlar.

Ankara Efes Pilsen fabrikasının Elektrik Bakım Mühendisleri Erdil Tengiz ve Fehmi Can önceki sisteme oranla %63 enerji tasarrufu sağlayan VLT® OneGearDrive® sürücülü bir şişeleme konveyör bandını incelerken. VLT® OneGearDrive® ile Danfoss, proses ve makine mühendisliği alanında yüzyıllara dayanan tecrübesi ile mikrobiyoloji alanındaki bilgi birikimini birleştirerek üretim düzenine kolayca entegre olabilen rekabetçi, uygun maliyetli bir çözüm yarattı.

Efes Pilsen Adana fabrikasında boş şişe yıkama hattında çalışan bir dişli motorunun, üretim kayıplarına yol açan paslanma nedeniyle, yılda bir kere değişmesi gerekiyordu.

Elektrik Bakım formeni Yüksel Koşar, Adana Efes Pilsen fabrikasında şişe yıkama hattını incelerken. VLT® OneGearDrive® eski sistemle kıyaslandığında %60 oranında enerji tasarrufu sağlar.

IP67 veya IP69K koruma dereceli VLT® OneGearDrive® Adana fabrikasında “duş alıyor”. Hattı bir VLT® OneGearDrive® ile yeniledikten sonra su geçirmez yapısı sayesinde bakım ihtiyaçları ciddi anlamda azaldı. VLT® OneGearDrive® sürücüsünde fan bulunmaz, bu hem daha az gürültü, hem de havada uçuşan mikrop ve kir taneciklerinin motora çekilerek ortam havasına yeniden karışmaması anlamına gelir.
 
::: VİDEO::: Danfoss VLT One Gear Drive Montaj Eğitimi


Kaynak: