elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın en büyük gaz türbini!

Siemens tarafından geliştirilen ve 340 mw'lık bir güce sahip olan dünyanın en büyük türbini, geçtiğimiz aylarda deneme amaçlı olarak hizmete alındı.A- A+
20.05.2008 tarihli yazı 4861 kez okunmuştur.

2011 yılında kombine şekilde bir buhar türbiniyle işletmeye açılacak olan bu türbin, yüzde 60 verimlilik oranının üzerine çıkarak bir kombine çevrim enerji santralinin yeni bir dünya rekoru kırmasını sağlayacak.

Dünyanın en büyük gaz türbini, sıcak gaz ve türbininin içinden geçen hava karışımı ile çalıştırılıyor. Daha sonra egzozun ısıttığı su, buhara dönüşerek buhar türbinini harekete geçiriyor ve jeneratörler mekanik enerjiyi elektriğe çeviriyor. Bu noktada yüksek verimi yüksek yanma ve egzoz-gaz sıcaklığı sağlıyor. Türbinin ilk halkasında sıcaklık 1.500 santigrat dereceye kadar çıkıyor.

Türbin kanatlarının tasarımını da yapan Siemens enerji santrali uzmanları, yanma gazlarının metal yüzeye yaptığı ısı transferini azaltmak için metalin yüzeyine ince bir seramik katman yerleştirerek metali ısıdan koruyucu bir kalkan oluşturdular.

Dünyanın en büyük gaz türbini Berlin'de bir santralde 22 ayda üretildi. Gelişiminde 500 çalışanın görev aldığı türbin 18 aylık kapsamlı bir test sürecinin ardından hizmete girecek.Elektrikport