elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Devler listesinde Türkiye'den iki şirket

Deloitte tarafından hazırlanan ''Avrupa İnşaat Liderleri 2008'' raporunda, Avrupa'nın, ciroları itibariyle en büyük 100 şirketi arasına Türkiye'den iki şirket yer aldı. İşte o şirketler:A- A+
16.01.2009 tarihli yazı 2106 kez okunmuştur.

Deloitte tarafından hazırlanan ''Avrupa İnşaat Liderleri 2008'' raporunda, Avrupa'nın, ciroları itibariyle en büyük 100 şirketi arasına Enka ve Tekfen de girdi.Deloitte'tan yapılan yazılı açıklamaya göre raporda, Avrupa'nın en büyük 100 inşaat ve taahhüt firması cirolarına göre sıralanırken, bu yılki listede Fransız VINCI'nin yaklaşık 26 milyar avro ile birinci, yine bir Fransız firması olan Bouygues SA'nın 18,9 milyar avro ile ikinci, Alman Hochtief AG'nin 16,7 milyar avro ile üçüncü olduğu belirtildi.Raporda, Enka İnşaat'ın 3,1 milyar avroluk cirosuyla 21. sırada, Tekfen İnşaat'ın ise 577 milyon avro ile 99. sırada yer aldığı ifade edildi.İnşaat sektöründeki sorunların, küresel krizin etkilerinin, riskler ve olası gelişmelerin kapsamlı bir şekilde analiz edildiği raporda, küresel mali kriz nedeniyle kredilerde yaşanan ciddi daralmanın sektör için önemli bir sorun ve risk oluşturduğu belirtildi.Yaşanan tüm güçlükler ve olumsuzluklara rağmen Çin ve Hindistan ile diğer gelişmekte olan ülkelerde alt yapı yatırımlarının devam etmesinin Avrupa inşaat sektörü için fırsat yarattığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


''Avrupa inşaat ve taahhüt sektörüne yön veren ilk 100 firmanın 75'i, 2007'de gelirlerini artırmaya devam etti. Kurum başına ortalama gelir artışı yaklaşık 288 milyon avro olarak gerçekleşti. Liste birincisi Fransız VINCI ise 2007 yılını 4 milyar avro gibi rekor bir gelir artışıyla kapatma başarısı gösterdi. Firmaların karlılıkları ise ortalama yüzde 4,6 oldu. Bir önceki yıl ortalama karlılık yüzde 5,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Zaten çok yüksek olmayan kar marjlarındaki bu yüzde 10'luk düşüş, yaşanan rekabet ve sektörün geçirdiği zor dönemlerin belki de en net göstergesi olarak ortaya kondu.Önümüzdeki 10 yılda dünya alt yapı yatırım projelerinin yüzde 70'i Çin ve Hindistan'da gerçekleşecek. Küresel ekonominin yeni yıldızı Çin, tek başına bu projelerin yüzde 60'ını gerçekleştirmeye aday görünürken, alt yapı yatırım projelerinin yüzde 10'u Hindistan'da hayata geçecek. Büyük alt yapı inşaat projelerinde Hindistan ve Çin'i, Rusya ve Brezilya izliyor. Ekonomik büyüme potansiyelleriyle öne çıkan ve içinde Türkiye'nin de yer aldığı 11 ülke ise hava alanı, karayolu, elektrik ve haberleşme gibi alt yapı yatırımları açısından inşaat sektörüne fırsat sunan en dinamik pazarlar arasında yer alıyor.''-TÜRKİYE'DE İNŞAAT SEKTÖRÜ-


İnşaat sektöründe ülke performanslarına da yer verilen raporda, dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olan Türkiye'nin 2007 yılında yüzde 4,5 oranında büyüdüğüne değinilirken, ülkede yaşanan inşaat patlamasının 2007 yılı itibariyle bir yavaşlama sürecine girdiği ifade edildi.Raporda, 2007 yılının üçüncü çeyreğinde sanayideki yüzde 5,4'lük büyümeye karşın küresel mortgage krizinin de etkileriyle yılın son çeyreğinde sanayideki büyümenin yüzde 0,5 düzeyinde gerçekleştiği, buna rağmen hızlı nüfus artışı ve depreme dayanıklı konut ihtiyacının, 2007 yılında da inşaat sektörünün performansını artırmaya devam ettiği kaydedildi.Ayrıca, 2006 yılında 20 milyar avroluk inşaat hacminin, 2007'de 24 milyar avro olarak gerçekleştiği bildirildi.


Raporda, 2007 yılında Türkiye;nin genel seçimler gibi bazı politik gelişmelere odaklanması nedeniyle, 2006 yılında yüzde 10,4 olarak gerçekleşen kamu harcamalarındaki artış oranının 2007'de yüzde 5,2'ye kadar gerilediği, özel sektör harcamalarının ise bir önceki yıla göre yüzde 20,3'ten yüzde 6,3'e düştüğü belirtildi.
Kaynak: Rotahaber