elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akenerji'ye 75 Milyon Dolarlık Destek

8 yıl vadeli kredi, Akenerji'nin yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını desteklemeyi amaçlıyor.A- A+
24.06.2010 tarihli yazı 2051 kez okunmuştur.
IFC, Akenerji ile 8 yıl vadeli ve 75 milyon dolar tutarında kredi finansmanı anlaşması imzaladı. Anlaşmayla IFC, Akenerji'nin yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını desteklemeyi ve Türkiye'deki kurulu enerji üretim kapasitesini yükselterek, ülkenin artan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmayı hedefliyor.

Kredinin, Akenerji'nin 373 megavatlık aktif kurulu kapasitesini 5 yıl içerisinde yaklaşık 3 bin megavata yükseltme hedefine katkıda bulunması ve böylece Türkiye'nin temiz enerji kaynaklarından elde edilen enerji miktarını artırması bekleniyor.

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapan ilk şirketlerden biri olarak halen 373 megavat kurulu güce sahip 8 hidroelektrik santrali (HES) ve 1 doğal gaz elektrik üretim santrali yatırımına devam ettiklerini hatırlattı.

Danışman, 100 megavatlık Uluabat ve 80 megavatlık Akocak hidroelektrik santral projelerini 2 ay içinde devreye almayı planladıklarını bildirirken, yine bu yıl içerisinde işletmeye geçmesini hedefledikleri diğer hidroelektrik santrallerle, toplam 285 megavat kurulu güçteki yatırımı hizmete sunacaklarını belirtti.

Yenilenebilir enerjiye dayalı faaliyetlerine son yıllarda hız verdiklerinin altını çizen Danışman, toplam 170 megavat kapasiteli 2 adet rüzgar santrali için lisans müracaatları bulunduğunu, 5 adet jeotermal kaynak arama ruhsatına sahip olduklarını ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Danışman, "Planlama aşamasındaki yeni projelerimizin devreye girmesiyle birlikte toplam 3 milyar dolarlık yatırımla kurulu gücümüzü 5 yılda 3 bin megavat seviyesine ulaştırmayı ve Türkiye'de üretilen toplam elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 7 civarında payını karşılamayı hedefliyoruz" dedi.

Danışman, soruları yanıtlarken, kredinin, libor 3,45 maliyeti bulunduğunu, 4 yıl ödemesiz, 4 yıl vadeli toplam 8 yıl süreli olduğunu ve Akenerji'nin yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılacağını söyledi.
Ahmet Ümit Danışman, "Hedefimiz, toplam 3 bin megavatlık portföyün en az üçte bir veya yüzde 40'lık kısmının, yerel yakıt kullanan tesisler olması" dedi.Dünya Gazetesi