elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yüksek Güçlü Askeri Sensörler İçin, Yeni Nesil Fiber Optik Kablo Geliştirildi

Yeni geliştirilen bu teknolojinin araştırma ve geliştirme masraflarını üstlenen DARPA Takımı, fiber kablo konusunda üç kritik performans artışı sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu yazımızda sistemin diğer fiber optik sistemlerden farklı artılarına değineceğiz.A- A+
22.07.2013 tarihli yazı 14432 kez okunmuştur.
Cam fiber optik yoluyla yayılan ışık yoğunluğu, temelde cam tarafından sınırlandırılıyor. Yeni geliştirilen fiber tasarımı boşluk içeriyor ve hava dolu bu çekirdek ise bu sınırlandırmayı ortadan kaldırıyor ve büyük ölçüde hafif hava kanallarını hareket ettirmeye zorlar.

DARPA'nın kendi internet sitesinde verilen bilgiye göre, içi boşluklu fiber, ilk tasarım tek-uzaysal-modu göstermek üzere, düşük kayıp ve kutuplaşma kontrolü sağlayan, temel özellikleri yüksek hassasiyetli fiber optik jiroskop eylemsizlik navigasyonu olan gelişmiş askeri uygulamalar için gereklidir.

Delikli çekirdekli fiber kablo, yıllardır yurtdışı tedarikçilerden sağlanmasına rağmen, DARPA sürmekte olan mutlak referans için kompakt ultra-durağan jiroskop(COUGAR) programı Amerika Birleşik Devletleri içerisinde tasarım ve üretim imkanı getirdi ve bu fiberi son teknolojiyle yüksek seviyede geliştirmiştir. 
 
Araştırmaları ve geliştirmeleri Honeywell Uluslararası A.Ş önderliğindeki DARPA Takımı tarafından finanse edilmiştir. Delikli çekirdekli fiberin ilk üç kritik performans özellikleri şunlardır;

 
► Tek-Uzaysal Mod: Işık, uzun mesafelerde yüksek bant genişliği sağlayan sadece tek bir yoldan ilerlemektedir,
► Düşük Kayıplar: Işık, uzun mesafelerde yoğunluğunu kaybetmez,
► Kutuplaşma Kontrolü: İnterferometri ve güvenli iletişim gibi uygulamalar için gereklidir.


Delikli fiber, geleneksel fiberden %30 daha yüksek hızlara çıkıp, bükümlü ve sargılı olabilir. DARPA, ABD'de delikli fiber optik kapasitesini, askeri güvenlik için fiber optik performansını arttırdı ve dünya standartlarında geliştirdi.

 
 KAYNAK:

DARPA.mil

 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.