elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yeni İHA' larımız Samsun'da Geliştiriliyor

Savunma sanayi, üniversiteler ile ortaklaşa çalışmalar yürüterek atılımlarını sürdürüyor.A- A+
19.12.2012 tarihli yazı 11245 kez okunmuştur.
İnsansız hava aracı Samsun'da da üretilecek. Savunma açısından önemli bir teknoloji ürünü olan insansız hava aracı (İHA) için Samsun'da çalışmalara başlandı. Çalışmalar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM) ile Eskişehir'de bulunan Tusaş Motor Sanayisi (TEI) tarafından yürütülüyor.
 


Bu kritik çalışma kapsamında insansız hava aracının gövde ve uçuş kumanda sistemleri üniversite tarafından, motor kısmı ise TUSAŞ Motor Sanayisi tarafından yapılacak.


Hazırlanan proje, mevcut İHA'lardan daha farklı ve aracın kabiliyet yeteneği fazla olacak. 6 metre boyunda ve toplam 150 kilo ağırlığında olacak İHA, ileri teknoloji kullanılarak geliştirilecek. Bu çerçevede insansız hava aracı, üstün nitelikli kompozit (karma) malzeme kullanılarak oluşturulacak. Türk mühendislerin üreteceği İHA, ilk aşamada prototip olarak geliştirilecek.

Prototipin kabiliyet yeteneği ve motorunun performansının test edilmesinin ardından seri üretime geçilecek. Modelin ilk testleri Ağustos 2013'te gerçekleştirilecek.

Proje çalışmalarında bilgisayar, elektrik, elektronik, uçak ve makine mühendisleri ile pilotlar yer alırken, proje kısmının bilimsel araştırma ve mühendislik uygulaması, en üst seviyede gerçekleştiriliyor.

 
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.