elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

VİKO:
"Kriz anahtar sektöründe talebi azalttı"

VİKO Ticari Koordinatörü Selim Dağbaşı anahtar sektöründe yaşanan sıkıntının ürün arzının talepten fazla olmasından kaynaklandığını belirtti.A- A+
25.11.2008 tarihli yazı 4625 kez okunmuştur.

Gelişmenizde rol oynayan önemli kilometre taşlarını sıralayarak firmanızın faaliyet alanını açıklar mısınız?

Teknolojik yatırımlarla sürekli desteklenen güvenli ve kaliteli ürün yapısını geliştirerek, yenilikçi, yaratıcı ve küresel trendlere uyan özgün ürün tasarım ve hizmetleri ile koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefleyen, bölgesel pazarlarda lider, dünya pazarlarında ise etkin, sosyal sorumluluklarının bilincinde, dünya rekabetine uyumlu ve proaktif bir kuruluş olmak' vizyonuyla 1980 yılında kurulan VİKO Elektrik ve Elektronik End. San. Tic. AŞ, bugün İstanbul Samandıra'da 53.500 m2 açık, 42.500 m2 kapalı alana sahip Türkiye'nin sektöründeki  en büyüğü olarak tanımlanan yeni endüstriyel tesislerinde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmektedir. Kurulduğu yıldan günümüze kadar geçen 28 yıl içinde elektrik anahtarları, grup priz, sigorta kutuları ve sayaç üreterek Türkiye'nin bu alandaki lider kuruluşu haline gelmiştir. Ürün kalitesi,  müşteri hizmetleri, anlayışı ve sektörde hep ilki yapma heyecanı ile projeler geliştiren VİKO, 2005 TÜSİAD KalDer Ulusal Kalite Ödülü başta olmak üzere  hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok ödülün de sahibidir. Vizyonunu gerçekleştirme yolunda bir takım anlayışı ile hareket eden VİKO, insan hayatını kolaylaştıracak çözümlerin tasarımı, üretimi ve sunumu süreçlerindeki teknolojik gücünü, çalışanlarının dinamizmi ve sürekli gelişimleri ile birleştirmiştir.

2006 yılı itibarıyla, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 'Türkiye'nin İlk 500  Büyük Sanayi Kuruluşu' listesine girme başarısını gösteren ve 'elektrik tesisatı' sektöründe kendi klasmanında bu listede bulunun ilk ve tek sanayi kuruluşu olmanın haklı gururunu yaşayan VİKO, mükemmele ulaşma yolculuğuna hızını  kesmeden devam etmektedir
 

Firma olarak yaptığınız kalite çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1998 yılında ISO 9001 belgesinin alınması ile buna paralel olarak misyon ve vizyonunun da belirlenmesiyle kalite çalışmaları hızlandırılmıştır. 2000'li yılların başında EFQM mükemmellik modeli, kuruluşumuzda bir yönetim felsefesi olarak benimsenmiştir. TKY kültürünün bir yaşam biçimi olarak hayata geçebilmesi için mevcut değerler kurum kültürü anketi ile belirlenmiş ve hedef değerlere ulaşabilmek için liderler tarafından gerekli sistemler kurulmuştur. Bu çalışmalara paralel olarak süreçlerle yönetim anlayışına geçilmiştir. Her yıl yapılan özdeğerlendirme ile kuvvetli yönler ve iyileştirmeye açık alanlarımız belirlenmiş, iyileştirmeye açık alanlarımızla ilgili faaliyet planları oluşturularak süreç performanslarının sürekli iyileşmesi sağlanmıştır. Süreçler arası etkileşimi daha etkin yönetebilmek için bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin getirdiği avantajlardan yararlanarak veri tabanları oluşturulmuş, yüksek hızda ve güvenli bilgi akışı sağlanmıştır. Tüm bu konularda EFQM Mükemmellik Modeli bize rehber olmuştur.

Tek standardının mükemmellik ve aynı amaçları paylaşan bir aile olduğunu temel değerlerinde ortaya koyan ve uygulamalarıyla bu değerleri günlük yaşamının içerisinde hayata geçiren VİKO  iyileştirme çalışmalarının yürütülmesi ve birey ve takım düzeyinde katılımın sağlanması için gerekli olan, süreç iyileştirme süreci, takım çalışmaları yönetim süreci, öneri değerlendirme süreci ve tanıma, takdir ve ödüllendirme süreçlerini tasarlamış ve sistematik olarak yönetmektedir.

İnsana, gelişmeye ve çevreye olan duyarlılığını en az ülke ekonomisine yarattığı katkısı kadar önemseyen kuruluşumuz, Meslek Eğitim Merkezi işbirliği ile öğrencileri eğitmekte ve sponsorluğunu üstlendiği ilköğretim okulunda sınıflarda öğrenmenin iyileştirilmesi için eğitimde Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına da destek vermektedir.

2005 yılında Tüsiad-KalDer Ulusal Kalite Başarı Ödülünü alan VİKO, mükemmellik yolunda ilerlemek ve mükemmellik anlayışının topluma da yayılımının sağlanması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.
 

Müşterileri yeni yılda yeni ürünler bekliyor mu?

Viko'da yeni ürün geliştirme çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Hedefimiz; tasarım ve teknolojik işbirlikleri ile yeni ve farklı ürünler üretmek,  bunları pazara sunmaktır. En son THEA markasına ait moduler ürün serimizi müşterilerimizle buluşturduk ve bu ürünümüz kısa sürede arzuladığımız hedefleri yakalamış durumda. 2.5 yıl önce kurduğumuz akıllı ev çözümleri sistemleri olan Smart Life markamız ise  bir çok projeye adını yazdırmayı başarmıştır. 2009 yılı içerisinde Thea ve Viko markalarımıza yeni ürün serileri eklenecektir. Ayrıca 2 yıldır piyasada bulunan Vikotech alçak gerilim şalt grubu ürünleri  ilgili projelerimiz de hızla devam etmektedir.


Bize sektörün sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sektörde yaşanan en büyük sıkıntı ürün arzının talepten fazla olması. Yaşanan global kriz nedeniyle de inşaatlar durgun, şantiyeler kapanıyor ve pek çok ses getirebilecek proje ertelenmiş durumda. Sektörümüzün diğer bir sorunu ise haksız rekabet ve satışlarda uygulanan yüksek marjlar ve uzun vadelerdir. Uzun yıllardan beri bu sorun sadece bizim sektörümüzde değil bir çok sektörde de büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Biz 2008 yılının içinde bulunduğumuz bu son günlerini kriz yönetimi anlayışıyla kapatıyoruz. 2009 yılındaki bütçe ve büyüme hızımızı buna göre planlıyoruz. Kriz döneminde gerek yurt içi, gerekse de yurt dışında aşırı büyümenin risk getireceğinin farkındayız. Temennimiz küresel krizin biran önce çözümlenmesi ve eski iş potansiyelinin en kısa zamanda yakalanması yönünde.

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.