elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uzay İstasyonunda Eşsiz Kristal !

Uzayın havasız ortamında üretilecek çok özel kristal, dünyadaki enerji kullanım verimliliğini yüzde 60'tan fazla artırılabilir.A- A+
02.09.2010 tarihli yazı 3168 kez okunmuştur.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun havasız ortamında üretilecek çok özel bir kristal türü, güneş enerjisi hücrelerinin yüzde 60'dan fazla verimle çalışmasını sağlayabilir. Bu da ortalama bir otomobilin sadece güneş enerjisiyle çalışması anlamına geliyor.Dünya şartlarında üretimi neredeyse imkansız olan kristal türü eğer UUİ'de büyük müktarlarda üretilebilirse, enerji ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisini birinci sıraya yükseltebilir. Rus ve ABD'nin ortak projesinin 2013 yılında başlatılması planlanıyor.

Moleküler Işın Epitaksisi adı verilen teknikle üretilen kristalin uzaydaki havasız ortamda kazanacağı özelliklere dünyada erişmek imkansız.Houston Üniversitesi'nden Prof. Alex Ignatiev'in verdiği bilgiye göre uzayın havasız ortamında bambaşka özellikler kazanacak olan kristalden mamul ultra-ince yarı-iletken materyal, bilgisayar, güneş hücreleri, yüksek hızlı transistörler ve iletişimde büyük bir ilerlemeyi tetikleyecek.Prof. Ignatiev, bu materyalin UUİ'nin dışında kurulacak bir 'üretim uydusu'nda üretilebileceğini söylüyor. Uydu UUİ'ye monteli olabileceği gibi, arada istasyona uğrayan bağımsız bir uydu şeklinde de konuşlandırılabilir.

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos'un finansmanı ve Rus ve ABD'li bilimcilerin katılımıyla hazırlanan proje kapsamında, ilk insansız 'deneme üretim uydusu', 2013 yılında UUİ'ye gönderilecek.Roscosmos, proje için NASA'nın da mali desteği için bastırıyor.

Moleküler Işın Epitaksisi tekniği daha önceki Uzay Mekiği uçuşları sırasında uzay ortamında denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştı.

Her şey yolunda giderse, bu kristalle üretilen yeni devre ve enerji panelleri 10 yıl içinde sanayide kullanılmaya başlayacak.Ntvmsnbc


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.