elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uyduların Yerini Alacak Güneş Enerjisiyle Çalışan İHA Göklerde

Günümüzde teknolojinin her alanda gelişmesiyle her gün yeni haberler yeni teknolojiler tanıtılıyor. Son olarak Titan Havacılık, güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracını (İHA) uydu teknolojileri için tanıttı. Üzerinde bulunan 3000 güneş paneliyle güneş ışığında 7kW enerji üretebilen Solera, 5 yıl havada kalarak yörüngesinde dönebiliyor. Detaylar haberimizde.A- A+
30.09.2013 tarihli yazı 3567 kez okunmuştur.
İnsanları tutkusu her zaman gökyüzüne ve daha da ötesine kadar dokunmak olmuştur. Bilim adamları yıllardır güneş enerjisi üzerinde çalışmalar yapmaktadır. İnsansız hava aracı(İHA) teknolojilerinin gelişmesiyle beraber, güneş enerjisiyle çalışan İHA çalışmalarına başlanmıştır.
 

Uyduların işlevi ne olursa olsun her zaman maliyet yüksektir. Sadece bir uyduyu yörüngesine oturtmak ve yörüngesinde dönmesini sağlamak için milyonlarca dolara ihtiyaç vardır. Titan Havacılık, tipik ticari uydular için yeni bir yüksek irtifa İHA sunarak uydu oyun kurallarını değiştirmeye çalıştı.
 

Solera adlı güneş enerjisiyle çalışan İHA, 50 metrelik kanat genişliğinde ve 15 metrelik uzunluğundadır. Solera sadece 159kg ağırlığındadır. Üzerinde bulunan 3000 güneş enerji paneliyle, güneş ışığında 7kW enerji üretebilmektedir.
 

Oldukça şaşırtıcı fiziksek özelliklerine rağmen uçağın performansı oldukça iyidir. Solera saatte 104km lik hızla yaklaşık 5 yıl havada kalarak yörüngesinde dönebilmektedir ve 20 km den daha yükseğe çıkabilmektedir.
 

 
Kaynak : wonderfulengineering.com
 
Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.