elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uluslararası Radyo ve Televizyon Fuarı

Berlin'de 50’incisi düzenlenen Uluslararası Radyo ve Televizyon Fuarı’nda (IFA) birçok yenilik gün ışığına çıkıyor. Üç boyut teknolojisi ve internete bağlanabilme özelliği, televizyonlara tüketicinin ilgisini artırıyorA- A+
04.09.2010 tarihli yazı 5206 kez okunmuştur.

IFA, Berlin'de ilk kez 4 Aralık 1924 tarihinde düzenlendiğinde yılın trendi tüplü radyolardı. İlk televizyonlar fuar alanında boy göstermeye başladığında takvimler 1928 yılını gösteriyordu. Bugünse radyo, televizyon, bilgisayar gibi telekomünikasyon cihazları her evin demirbaşı konumunda. Giderek artan seçenekler de üreticileri, tüketiciyi ürünü almaya teşvik etmesi için gerçekten büyük bir yenilik sunmaya zorluyor.

IFA'da her yıl 10 binin üzerinde ürün ilk kez görücüye çıkıyor. Dolayısıyla bu alanda büyük bir rekabet söz konusu. 2005 yılında tüketicilerin ilgisi düz ve dev ekranlı ev sineması sistemlerinin üzerindeydi. Aynı yıl Avrupalı teknoloji tutkunları yüksek çözünürlüklü televizyonlarla da tanıştı.

Uluslararası Radyo ve Televizyon Fuarı Direktörü Jens Heithecker, bu yılın en çok konuşulan ürününün ise 3 boyutlu televizyonlar olduğunu kaydediyor: "Tüm televizyon üreticileri 3 boyutlu televizyonlar sergiliyor. Televizyon üreticilerine ait standların yaklaşık yarısı 3 boyutlu televizyonlara ayrılmış durumda. Projektörde ya da televizyonda 3 boyut teknolojisinin nasıl işlediği veya video kamerayla 3 boyutlu çekimin nasıl yapıldığı konusunda canlı olarak deneyim edinmeniz mümkün."

3 boyutlu televizyon çılgınlığı

Tüketim araştırmacıları 3 boyutlu eğlencenin daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyor. Almanya'da şimdiye kadar 40 bin 3 boyutlu televizyon satıldı. Yapılan araştırmalara göre, halkın yüzde 40'ı da önümüzdeki üç yıl içinde 3 boyutlu bir televizyon almayı düşünebileceğini belirtiyor.

Ancak Eğlence ve Telekomünikasyon Teknolojisi Birliği Başkanı Rainer Hecker, 3 boyutlu televizyonlara gereğinden fazla ilgi gösterildiği ve bunun psikolojik etkileri olabileceği konusunda uyarıyor. Hecker, ayrıca 3 boyutlu sinema filmi seçeneğinin bile henüz hayli az olduğunu ve üç boyutlu televizyon programlarına ilişkin de henüz somut projeler bulunmadığını belirtiyor. Evinizdeki koltukta 3 boyutlu görüntüleri izleyebilmek için özel bir gözlük takılması gerektiğine dikkat çeken Hecker, bunun da herkese göre olmadığını kaydediyor.

Hecker'e göre internete bağlanma özelliği bulunan hibrit televizyonların piyasada tutunma şansı ise çok daha büyük. Hibrit televizyonlar kullanıcılara uzaktan kumandanın tek bir tuşuna dokunarak internete girme olanağı sağlıyor.

Fuara ilgi arttıTeknolojik ilerlemelerle birlikte fuara ilgi de artıyor. Berlin Fuarcılık Genel Müdürü Christian Göke'nin verdiği bilgilere göre, IFA'nın katılımcı firma sayısı geçen yıla oranla yüzde 22'lik bir artış göstererek 1423'e yükseldi. Göke şöyle konuştu: "Uluslararası bir kıyaslama yapıldığında bunlar, oldukça dikkat çekici rakamlar. Çünkü biz geçtiğimiz yıl eğlence teknolojisi ve yüksek teknoloji şovları konusunda büyük bir düşüş yaşamayan, aksine istikrarlı kalan tek fuardık. Bu yılsa iki basamaklı büyüme rakamlarına ulaşmayı başardık."

IFA'nın ulaştığı rakamların en önemli nedenlerinden biri, fuara 2008 yılında elektronik ev aletlerinin de dâhil edilmesi oldu. Başlarda bu duruma fuarın özelliğini kaybettireceği endişesiyle şüpheyle yaklaşılmıştı. Ancak artık ev aletleri ve eğlence teknolojisinin giderek daha fazla bir araya gelmesi ve birbirini tamamlaması bu yöndeki eleştirileri ortadan kaldırıyor. Örneğin IFA Direktörü Jens Heithecker'in bu yıl en beğendiği ürün iPhone'la uzaktan kumanda edilebilen bir çamaşır makinesi.Deutsche Welle Türkçe


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.