elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uluslararası Elektrik Zirvesinden

Uluslararası Elektrik Zirvesi EIF 2011 yoğun bir katılım ile Sheraton Hotel & Convention Center'da başladı.A- A+
14.09.2011 tarihli yazı 4151 kez okunmuştur.

Türkiye'nin ilk ve tek yerli rüzgar türbini üreticisi Soyutwind, dünyada ve Türkiye'de elektrik üretimine ilişkin tüm konuların tartışıldığı Uluslararası Elektrik Zirvesi EIF'2011'e katıldı. 14-16 Eylül tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel & Convention Center'da düzenlenen zirveye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da destek veriyor. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan zirvenin sponsorları arasında yer alan Soyutwind'in Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak ' Zirvede sektördeki son yenilikler ve uygulamalar tartışılacak.' dedi. Ankara Temelli 'de bulunan fabrikalarında 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 250, 500 kilowattlık (kW) rüzgar türbinleri ürettiklerini belirten Çolak şöyle devam etti:

' Yılda 60 MW'lık türbin üretme kapasitemiz var. Siparişten sonra 3 ay ile 9 ay arasında değişen sürelerde ürünlerin montajını gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin herhangi bir noktasına en geç 48 saat içinde servis hizmeti sunabiliyoruz. Bu nedenle yerli yatırımcılardan büyük talep alıyoruz.'

İhracat Yapıyor

Ürettikleri rüzgar türbinlerini Türkiye'nin yanı sıra yurtdışına da sattıklarını ifade eden Ali Çolak 'Birleşmiş Milletler (BM) projesi kapsamında Afrika'nın Eritre ülkesine 7 rüzgar türbini kurduk. Bu proje ile Eritre'de pek çok köy ve kasabanın ilk kez elektrik enerjisine kavuşmasını sağladık. Yine Afrika'nın Moritanya ülkesinde Kanadalı bir firma ile ortak rüzgâr türbini projesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde de Belarus' ta rüzgâr türbini kurma projemiz bulunuyor.' diye konuştu. Malezya'da fabrika kurma hazırlığı içinde olduklarını da dile getiren Ali Çolak, 'Malezya'nın en büyük endüstri gruplarından biri olan Melewar Industrial ile ortaklık kurduk. Bu ülkede ilk etapta 30 milyon euroluk yatırımla rüzgar türbini üreteceğiz.' Açıklamasında bulundu.

Rüzgarın Gücünü Keşfedin

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını rüzgardan karşılayabileceğini söyleyen Ali Çolak şöyle devam etti:

'Rüzgar enerjisi alanında Türkiye'nin şuanda kurulmuş ve kurulmakta olanlarla birlikte yaklaşık 2bin megawatt kurulu gücü var. Sektör olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılında yani 2023'te bunu 20 bin megawatta çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye gerekli yatırımları yapması durumunda 98 bin megawattlık rüzgar enerjisi elde edebilecek potansiyele sahip bir ülke. Türkiye tüm rüzgar haritalarında rüzgar enerjisi açısından şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Çeşme, Alaçatı, Bandırma, Balıkesir, İskenderun, Marmaris, Didim, Kuşadası, Antalya, Çanakkale, Gelibolu, Çatalca ve Silivri rüzgar potansiyeli açısından son derece zengin yerlerdir.

Kaynak: Basın Bülteni


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.