elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'nin Elektrik Ticareti Olmayan Komşusu Kalmadı !

Avrupa ile elektrik hatlarının entegrasyonunu tamamlayan Türkiye, Gürcistan'la elektrik iletim hatları şebekesinin bağlanması anlaşmasına da imza attı.A- A+
02.10.2010 tarihli yazı 3207 kez okunmuştur.

Karadeniz ve Hazar bölgelerindeki enerji kaynaklarının geleceğinin masaya yatırıldığı 2. Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu tarihi imza ile başladı. Türkiye ile Gürcistan arasında elektrik iletim hatları şebekesinin bağlanması anlaşmasına atılan imza ile Türkiye elektrikte doğu batı köprüsü oldu. Türkiye'nin Avrupa ile elektrik hatlarının entegre projesi 18 Eylül'de tamamlanmıştı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Kethaguri tarafından imzalanan anlaşma kapsamında Ahıska ile Borçka arası elektrik hatları tamamlanacak. 2012'de bitecek projenin kapasitesi bin megavatı aşacak. Anlaşma ile Avrupa'da Fransa elektrik hattına kadar uzanan Türkiye, Rusya ve Gürcistan'la da elektrik ticaretine başlayacak.

"BU BİR BAŞLANGIÇ"Toplantıda konuşan Gürcistan Enerji Bakanı Kethaguri, petrol ve doğalgazda önemli işbirliği yaptıkları Türkiye ile ilişkilerini elektrik alanına da kaydırdıklarını belirterek "Tüm bu gelişmelere bakınca Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini derinleştirdiğini görüyoruz. Bugün attığımız imza hem Türkiye hem Gürcistan açısından önemli bir gelişme. Avrupa ile elektrikte uyum testlerinin başarılı olması nedeniyle Türkiye'yi kutluyorum. Tüm Türkiye ile Gürcistan anlaşmasıyla petrol ve gazdan sonra elektrikte de Batı ile Doğu arası köprü olacak.
Türkiye her zaman Gürcistan açısından stratejik ortak olduğunu anlatan Bakan Kethaguri "Türkiye zor zamanlarda hep yanımızda durdu. Türk enerji sektörü de bizim gelişmemize bize hep yardımcı oldu. Bu anlaşma önümüzde gerçekleşecek başka projelerin başlangıcı olacak" dedi.

TİCARET YAPMADIĞIMIZ KOMŞUMUZ KALMADIEnerji Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin elektrik ticareti olmayan komşusu kalmadığını belirterek, "Nahcivan, İran, Suriye, Yunanistan, Irak bunların hepsi ile, elektrik ihtiyacı olan tüm komşularla elektrik ticareti yapıyoruz" dedi.Sabah


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.