elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye Uçak Motoru Üretecek

F-35'in motorları Kale Kalıp tarafından Ege Serbest bölgesinde üretilecek.A- A+
27.07.2010 tarihli yazı 6064 kez okunmuştur.

ABD'de, United Tenologies Corporotion şirketi ile görüşen Çağlayan, yeni nesil savaş uçakları F-35'in 'F-135' motorlarının Türkiye'de üretileceğini açıkladı. Çağlayan "Kale Kalıp, Ege Serbest Bölgesi'nde üretecek. Önümüzdeki hafta anlaşma imzalanacak" dedi.

ABD'nin öncülüğünde 9 ülkenin ortak üreteceği yeni nesil savaş uçağı F-35'leri, Türkiye'de üretilecek motorlar uçuracak.Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, F35 askeri uçaklarının F-135 motorlarını Kale Kalıp'ın üreteceğini açıkladı. İşadamlarıyla birlikte ABD'ye çıkartma yapan Devlet Bakanı Çağlayan, Amerikan Fortune'nin 500 önde gelen şirket listesinde 37. sırada yer alan United Tenologies Corporotion (UTC) şirketinin yetkilileriyle de görüştü. Bu şirketin 2009 yılında Kale Kalıp ile görüşmeye başladığını belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi:

''Önümüzdeki hafta anlaşmayı imzalayacaklar. UTC hem Skorsky helikopterlerini hem de F35 askeri uçaklarının F135 motorlarını yapıyor. F35 askeri uçaklarının F135 motorlarını Kale Kalıp üretecek. İlkin yüzde 90'dan fazlasını, çok kısa süre sonra da tamamını imal edecek. Bu, Eskişehir'de F16'ların motorlarını üreten TEI'nin (TUSAŞ Motor Sanayi) ardından Türkiye'nin ikinci motor fabrikası olacak. Ortaklık yüzde 51 Türk, yüzde 49 UTC şeklinde... Ana şirket UTC, bu işleri yapan alt şirket Pratt and Whitney. Pratt and Whitney ana şirketin yüzde 35 cirosunu gerçekleştiriyor. Askeri motor, uzay araçlarının motorları, ticari araç motorları yapıyor. Güç sistemleri konusunda üretimi var.''

Kale Kalıp'ın, bu iş için 50 milyon dolarlık araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışması yapacağını vurgulayan Çağlayan, ''Bu sene üretime başlayacaklar. Önümüzdeki hafta UTC'den bir heyet gelecek. Muhtemelen Ege Serbest Bölgesi'nde üretecekler'' dedi.

SIKORSKY'LER İHRAÇ EDİLECEKÇağlayan, UTC'nin Sikorsy helikopter üretiminde de Alp Havacılık ve Kale Kalıp ile birlikte çalıştığını, şirketin Sikorsky helikopterinin tamamını Türkiye'de dizayn edip, üretimini yapıp ihraç etmek istediğini de anlattı. Çağlayan, ''Halen 80 milyon dolarlık ihracat yaptılar. Ancak günde 1 milyon dolarlık ihracat için görüşmeler devam ediyor'' dedi.

UTC ile Türk Hava Yolları'nın (THY) Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bir bakım merkezleri olduğunu bildiren Çağlayan, ''THY ile bu merkezden 500 milyon dolar ciro hedefliyorlar'' dedi.BAKAN'I HAYIFLANDIRAN TARİHÇağlayan, Türk havacılık tarihiyle ilgili bir notu sürekli yanında taşıyor. Uçak sanayinde Türkiye'nin önünün nasıl kesildiğini anlatan kısa bilgi notuyla ilgili Çağlayan şunları söyledi:

"Türkiye uçak sanayinde ciddi adımlar atıyor. 1940'larda 112 değişik uçak üretilmesi planlanıyor. 1955'de Hollanda'dan 30 uçak siparişi alınıyor. Bunun üzerine birileri devreye giriyor. İşte size biz daha ucuz veririz gibi...Sonra bu siparişi geri çekiyoruz. Uçak fabrikasını 1959'da kapatıyoruz. Uçak motoru fabrikasını da traktör fabrikası haline getiriyoruz. Eğer böyle yapılmayıp devam edilseydi belki şimdi bizim de Boing, Airbus gibi bir şirketimiz olabilirdi. Uçak üretimi konusunun bu şekilde sona ermesi Türkiye tarihi açısından hazin bir durumdur.''JSF PROJESİGeleceğin yeni nesil savaş uçağı (JSF) projesi kapsamında üretilecek uçaklara F-35 adı verildi. Proje kapsamında ilk etapta 3 bin uçak üretilecek. Türkiye'nin sahip olacağı 100 uçağın teslimatı 2017'de başlayacak. ABD, İngiltere, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka ve Avustralya'nın ortaklığındaki bu proje tüm zamanların en büyük savunma sanayi projesi konumunda bulunuyor. Programın toplam maliyeti 40 milyar dolar düzeyinde öngörülüyor.ABD öncülüğünde 9 ülkenin ortak imalatı yeni nesil savaş uçağı F-35'leri, Türk üretimi F-135 motorları uçuracak. Kale Kalıp, bu motorları Ege Serbest Bölgesi'nde üretecek.

ABD'de motorları üreten United Technologies Corporotion ile görüşen Sanayi Bakanı Çağlayan, "Haftaya anlaşma imzalanacak. Yüzde 51 Türk ortaklık olacak" dedi.40 milyar dolarlık projeABD, İngiltere, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka ve Avustralya'nın ortak olduğu projede ilk etapta 3 bin uçak üretilecek. Türkiye'nin ilk 100 uçağının teslimatı 2017'de başlayacak.Habertürk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.