elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Uzay Araştırmaları'nda Önemli Bir Adım

Türkiye, bilimsel çalışmalara verdiği önemi her geçen gün yeni çalışmalar ve atılımlarla artırıyor. Bu kapsamda Türkiye, Avrupa'daki en önemli hükümetler arası gökbilim kuruluşu olan ESO' ya üyelik çalışmalarına başladı. Gökbilimcilere en son gelişmeleri yansıtan araştırma imkanları sunan ESO' ya bir çok ülke üyelik isteklerini dile getiriyor. Avrupa dışında ilk kez 2010 yılında Brezilya'yı kabul eden gözlemevine, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere üye ülke olarak destek veriyor.A- A+
19.09.2012 tarihli yazı 7517 kez okunmuştur.
Türkiye, hükümetler arası gökbilimi kuruluşu Avrupa Güney Gözlemevi'ne (ESO) üyelik çalışmalarına başladı. Avrupa'daki en önemli hükümetler arası gökbilim kuruluşu olan ESO, ayrıca dünyanın da en üretken gökbilim gözlemevi olarak kabul ediliyor.

Türkiye, bilimsel çalışmalara verdiği önemi her geçen gün yeni çalışmalar ve atılımlarla artırıyor. Bu kapsamda Türkiye, Avrupa'daki en önemli hükümetler arası gökbilim kuruluşu olan ESO' ya üyelik çalışmalarına başladı. Gökbilimcilere en son gelişmeleri yansıtan araştırma imkanları sunan ESO' ya bir çok ülke üyelik isteklerini dile getiriyor. Avrupa dışında ilk kez 2010 yılında Brezilya'yı kabul eden gözlemevine, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere üye ülke olarak destek veriyor.
Üye ülkelerin her yıl ortalama 143 milyon Avro destek verdiği gözlemevinde 730 personel görev yapıyor. Yerde konuşlanmış dünyanın en güçlü teleskoplarını inşa edip kullanarak önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan ESO, Avrupa sanayisi için olağanüstü bir vitrin durumunda bulunuyor.


Üyelik çalışmaları başlayan Türkiye'ye üyelik, bilimsel, endüstri ve eğitim alanlarında olmak üzere üç alanda önemli fırsatlar sağlayacak. Üyelikle birlikte Türk araştırmacılar dünyanın en gelişmiş teleskopları aracılığıyla çalışmalarını yürütebilecek, öğrenciler ve genç araştırmacılarsa, ESO' nun bilimsel eğitim programlarından yararlanabilecek. ESO, ekonomiye katkısını ise ihaleler aracılığıyla yapıyor. Teleskop üretimi için açılan ihaleler sayesinde teknoloji alanında üretim yapan sanayi firmaları hem bu alanda üretimini geliştiriyor hem de uluslararası alanda bilinirlik kazanıyor.

 

Türk Firmalarına Büyük İş Düşüyor
 

Türk firmalar aldıkları ihalelerle, Avrupa ve dünya çapındaki şirketlerle yarışarak dünyanın en gelişmiş teleskoplarını inşa etme şansını yakalayacak. Ayrıca bu imkan Türkiye'nin Avrasya ve Ortadoğu'da üretim üssü olma fırsatına sahip olmasını sağlayacak.

 

ESO HAKKINDA


Genel merkez (kurumun bilimsel, teknik ve idari merkezini kapsamaktadır) Almanya'nın Münih kenti yakınlarındaki Garching bölgesinde bulunmasına rağmen, Santiyago Merkezi'ne ilave olarak, ESO teleskopları Şili'de üç adet benzeri olmayan gözlem yerleşkesinde işletmektedir. ESO, La Silla'da aralarında en başarılı düşük-kütleli ötegezegen avcısı da bulunan orta boy bir çok optik teleskopu işletmektedir. Dünya'nın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi VLT (The Very Large Telescope - Çok Büyük Teleskop), VLT Girişimölçeri ve iki adet tarama teleskopu VST ve VISTA'ya da ev sahipliği yapmakta olan 2600 m yükseklikteki Paranal dağında bulunmaktadır. Üçüncü yerleşke Atacama Çölü'ndeki, San Pedro vahası yakınında 5000 metre yüksekliğindeki Llano de Chajnantor bölgesidir. Burada milimetre-altı teleskopu (APEX) halen faaliyettedir, ve devrimsel bir teleskop -12 metrelik milimetre-altı antenlerden oluşan dev bir dizge (ALMA)- Kuzey Amerika, Doğu Asya ve Şili işbirliğinde inşa halindedir.
KAYNAK : http://www.eso.org
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.