elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk şirketleri krizde rekor kırıyor!

ABD ve Avrupa'da dünyaca ünlü birçok firmanın, batmasına neden olan küresel kriz döneminde, Türk firmaları kâr rekoru kırmaya devam ediyor. Bankaların hemen ardından, yeni bir kâr rekoruda BOTAŞ'dan açıklandı.A- A+
19.04.2010 tarihli yazı 2289 kez okunmuştur.

ABD ve Avrupa'da dünyaca ünlü birçok firmanın batmasına neden olan küresel kriz yılında, Türk


firmaları kâr rekoru kırmaya devam ediyor. Bankaların ardından, bir kâr rekoru da 'batık' BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nden geldi.

İki yıl önce Rusya ve İran'dan aldığı doğalgazın bedelini ödeyemez hale gelen BOTAŞ, küresel krizin yaşandığı 2009 yılında 3.2 miyar lira kâr elde etti.

BOTAŞ'ın, aynı yıl içindeki kârı İran'dan kazanılan tahkim bedeli de eklendiğinde 4.3 milyar liraya ulaşıyor. BOTAŞ'ın 2008 yılında kârı 160 milyon 950 bin liraydı.

BOTAŞ'ın bilançosu hazırlanırken, ödenen 'al ya da öde' yükümlülükleri bilançoda yer almıyor. Tahkimden elde edilen tazminatlar yıllık bilançolara yazılırken, al ya da öde yükümlülükleri ise beş yıl içinde geri alma imkanı bulunduğu için bilançoya yazılmıyor. Bu nedenle, 2009 yılı içinde İran'a ödenen al ya da öde bedelleri bilançoda yer almıyor. BOTAŞ yetkilileri, 3.2 milyar liralık kârın, tamamen faaliyetlerden elde edilen gelirlerden oluştuğunu bildirdiler.

BOTAŞ'ın, 2009 yılı içinde

rekor kâr elde etmesi, ekonomi yönetiminde de şaşkınlığa neden oldu. Maliye ve Hazine bürokratlarının, BOTAŞ'ın faaliyet gelirleri konusunda ayrıntılı bilgi istediği öğrenildi. BOTAŞ kaynakları ise rekor kârın elde edilmesinde, 2008 ve 2009 yılı içinde doğalgaz bedellerine yapılan zamların etkili olduğunu vurguladılar.

Hüseyin Özay/Star


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.