elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Fizikçi Apple'ı Kurtardı...

Apple, iPhone 4 'de yaşadığı anten sorununu Boğaziçi'li Türk fizikçi Atakan Peker'in geliştirdiği "esnek metal" ile çözecek.A- A+
27.08.2010 tarihli yazı 3403 kez okunmuştur.

Apple, marka itibarını zedeleyen ve 175 milyon dolar ek maliyet çıkaran iPhone 4'deki anten sorununu tekrar yaşamamak için Boğaziçi Üniversitesi mezunu Türk fizikçi Atakan Peker'in geliştirdiği 'esnek metal'i kullanmayı düşünüyor.
Geçen hafta ABD'de Liquidmetal Technology şirketiyle kontrat imzalayan ve tüketici elektroniği ürünlerinde bu materyali kullanma adına özel bir anlaşma yaparak bu alanda tüm hakları kullanma hakkını alan Apple, iPhone 4'ün yeni sürümlerinde ve iPhone 5'in anteninde metali kullanacak. Şirket bunun yanı sıra diğer ürün gruplarında da (iPad, Macbook) bu metalle tasarıma ağırlık verebilecek.
iPhone'un yeni modellerinde kullanılacak olan yeni form verilmiş metal, GSM anteninin bulunduğu bölüm kapatıldığında esneyerek antenin kapanmasının önüne geçerek sinyal problemi yaşanmasına engel olacak.
Atakan Peker, 'güçlü plastik' olarak adlandırdığı bu materyalin görünüm olarak diğer metallerden farkı olmadığını söyledi.
Milliyet gazetesinin haberine göre, Peker'in geliştirdiği ürün titanyum veya paslanmaz çelik gibi metallerden 10 kat daha esnek yapıda, çok daha hafif ve iki kat dayanıklı. Diğer metallere göre en önemli dezavantajı ise yoğun kullanım alanı olmadığından fiyatının pahalı olması.Atakan Peker, esnek metalin orjinal formülünü geliştiren biri olarak Apple'ın bu teknolojiyi kullanacak olmasından dolayı gurur duyduğunu belirtti.PATENTLERLE 40 MİLYON DOLAR KAZANDIEsnek metal teknolojisini keşfeden Peker, 13 yıl Liquidmetal firmasında çalıştı. Master tezini hazırlarken şirkete adım atan ardından ürün geliştirme aşaması sonraki yıllarda da şirkette teknolojiden sorumlu Başkan Yardımcılığı pozisyonuna kadar yükselen Peker, şu anda Washington State Üniversitesi'nde 'İleri Düzeyde Materyaller' dalında Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.
Elinde 'esnek metal' teknolojisi dışında 30'a yakın patenti bulunduran ve bunların çoğunu endüstrinin kullanımına sunan Atakan Peker son 5 yılda bu patentlerden 40 milyon doları aşkın gelir elde etti.
Peker'in geliştirdiği bu materyal, lüks saat markalarının yanı sıra NASA ve savunma sanayi, uzay araçları ve zırh delici kurşun alanında da kullanılıyor.Ntvmsnbc


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.