elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"Tüm cep telefonları için ortak şarj aleti" hayali gerçekleşiyor

Cep telefonunuzun şarjı mı bitti? Sorun değil. Arkadaşınızın şarj aletini ödünç alın. Durun bir saniye, yapamazsınız çünkü arkadaşınızın cep telefonu sizinkiyle aynı marka değil. Dolayısıyla da şarj aleti sizin telefonunuza uygun değil.A- A+
13.08.2010 tarihli yazı 4295 kez okunmuştur.

Bu sıkıntı önümüzdeki yıl sona erecek, en azından Avrupa için. Avrupa Komisyonu'nun çabaları sayesinde, 2011 yılında Avrupa'da satılan çoğu cep telefonu ortak bir şarj aletiyle şarj edilecek. Şu ana kadar aralarında Apple, Motorola, Samsung ve Research in Motion (RIM) 'un da bulunduğu 10 ana telefon üreticisi anlaşmayı imzaladı.

Amerikalılar ise beklemek zorunda. Resmi düzenlemeler olmadan, bu iş biraz zor görünüyor. Tüketicilerin, telefon üreticilerinin tek şarj aletinde uzlaşmasını umarken yapabilecekleri şey ise, eski şarj aletlerini biriktirerek çekmecede tozlanmalarına izin vermek.

Wilson Electronics'ten Joe Banos şöyle diyor: "Biz ABD'nin öyle ya da böyle Avrupa'yı takip edeceğine inanıyoruz, sorulması gereken soru bunun ne zaman gerçekleşeceği."

Günümüzde her cep telefonu kendi şarj aletiyle üretiliyor. Farklı markalar farklı konnektörler kullanıyor. Hatta bazen, aynı markanın farklı modelleri bile farklı şarj aletiyle üretilebiliyor. Bu da kullanıcıların ödünç şarj aleti almasını zorlaştırıyor. Ne zaman cep telefonunu atma zamanı gelse, şarj aleti de onunla birlikte çöpe gidiyor.

Ortak bir şarj aleti, tüketicilerin her cep telefonu ile birlikte yeni bir şarj aleti alma zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. Artı olarak, ihtiyaç halinde ödünç şarj aleti almak da doğal olarak kolaylaşacak.

Tüm bunlar yeterli değilse, işin bir de çevreci yönüne göz atın. Ortak şarj aleti sayesinde daha az şarj aleti atık gömme işlemine girecek, daha az elektronik atık oluşacak ve telefon üretimlerinde daha az kaynak kullanılacak.

2009 yılında, telefon üreticilerinin şarj aleti için mikro-USB bağlantısı kullanımı konusunda gönüllü olarak bir anlaşmaya vardıklarını Avrupa Komisyonu açıklamıştı. Böylece 2011'den itibaren, Avrupa'da satılan tüm telefon modelleri uyumlu şarj aletlerine sahip olabilecekti. Şimdi, bu anlaşma etkisini göstermeye başlıyor.

ABD'de Kuralları Değiştirmek

ABD'deki akıllı telefon üreticileri de bu doğrultuda ilerliyor, fakat daha yavaş şekilde. Motorola ve Samsung birlikte standart bir şarj aleti sunmuşlardı, fakat belirli bir teslim tarihi belirtmemişlerdi. Bu, her cep telefonu üreticisinin kendisi için en iyiyi elde etmeye çalıştıkları karmaşık bir oyun; fakat ortaklaşa alınan bu kararlar - muhtemelen mikro-USB'ye odaklanarak- ortak bir şarj aleti üretme amacını gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir.

"Akıllı telefonlarla zaten çoğu işlemi gerçekleştirmek mümkün." diyor Altimeter Group'tan araştırmacı Michael Gartenberg. "Mikro-USB konnektörüne sahip olduğu sürece, bir HTC Evo'nun şarj aleti bir Nexus One'ı ya da Incredible'ı şarj ediyor."

ABD'de ana anlaşmazlık ise Apple ve RIM arasında. "Bir çok Blackberry şarj aletleri ve cihazları sadece birlikte eşleştirilince çalışacak şekilde tasarlanırken Apple iPhone için, tescilli 30-pin konnektörü kullanıyor." , diyor Banos.

Fakat mikro-USB'yi kullanan şirketlerin arasında bile hala bir standart mevcut değil.

In-Stat'tan araştırmacı Allen Nogee; "Bir yanda düz, geniş mini-USB konnektörü; diğer yanda kısa, bodur mikro-USB; ve aralarında farklı versiyonlar. Markaların hepsi hala farklı USB versiyonları kullanıyor." diyor.

Fakat uzmanlar, telefona uyumlu olacak şekide bir konnektöre sahip olunduğu takdirde, hangi model olduğunun ya da hangi markanın ürünü olduğunun hiç önemli olmadığını söylüyor. Çünkü tüm USB-tabanlı şarj aletleri aynı voltajı iletiyor.

Nogee'ye göre ABD'deki bu durumu değiştirmek için gerekli güç akıllı telefonlara donatılar(eklentiler) üreten yerlerden gelebilir. Bugün yeni bir pil takımı veya araç değiştirme kiti satın aldığınızda, kullanıcıların telefonları için doğru olanları seçmesi için bir çanta dolusu konnektör de beraberinde veriliyor.

Nogee, "Bu şirketlerin farklı telefon ve konnektörleri desteklemesi çok daha pahalı. Fakat sorun şu ki şimdiye kadar donatı üreticileri, telefon üretim aşamasında yeterli söz sahibi olmamışlardı." diyor.

Sonuç olarak, sanayi uzmanlarına göre ekonomi ABD'de telefon üreticilerini değişmeye zorlayacak. Avrupa'da şirketler ortak bir şarj aletine doğru ilerlerken, onlar da aynı konnektörleri ABD'deki modellerine getirecekler.

Apple'ın dönüşümü nasıl gerçekleştireceği belli değil; fakat şurası kesin ki, eğer şirket Avrupa'daki yeni iPhone modeli için mikro-USB tabanlı bir konnektöre geçerse, ABD'deki kullanıcıları da aynısını isteyecek.

"ABD'nin Avrupa'yı izleyeceğine inanmam çok mantıklı." diyor Banos. "İnanmamak delilik olurdu zaten."

Kaynak : CNN


Çeviri : Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.