elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tübitak Formula G ve Hidromobil 2010 Başlıyor

Tübitak tarafından organize edilen yarışlardan Formula G 6.kez, Hidromobil ise 4.kez düzenleniyor. Bu yılda yarışlara 5 - 11 Temmuz'da İzmir ev sahipliği yapıyor.A- A+
03.07.2010 tarihli yazı 6530 kez okunmuştur.

"Formula G ve Hidromobil'in Tarihçesi ve Detayları"

Ülkemizin saygın kurumlarından olan Tübitak tarafından "Bilim ve Teknik" dergisinin etkinlikleri kapsamında ilkkez duyurusu 2003 senesinde yapılmış olup, tüm üniversite öğrencileri Güneş Arabaları yapmak üzere teşvik edilmiştir. Akabinde ise verilen destekler sayesinde ilkkez 2005 senesinde FORMULA G ismiyle düzenlenmiştir. 9 metrekare güneş hücresi ve 1000 watt batarya ile bu yılda 39 Güneş arabası en hızlı olabilmek için zirve mücadelesi verecekler.

FORMULA-G'nin kardeş organisazyonu olan HİDROMOBİL ise 2007 yılında dünya'da bir ilki gerçekleştirerek hidrojen arabaları hız ve performans kriterlerinde yarıştırmaktadır. 1200 watt hidrojen yakıt pili ve 200 watt batarya kullanan ekipler eşit enerji ile en hızlı giderek 20 turu en önce bitirebilmek için mücadele edecekler. Bu sene Hidromobil 2010 'da 16 araç projesi yarışacak.

"Vatandaşlardan Büyük İlgi ve Enteresan Sorular"

Alternatif enerjili araçların hemen hemen hepsi uzay araçlarını andırıyor. Şekillerinin bir çok kişiye göre garip gelmeside bir çok sorulara neden oluyor. Halkın merak ettiği en önemli nokta ise söz konusu araçları ne zaman caddelerimizde görebilecekleri. Proje sahibi öğrencilere sıkça gelen soruların başında ise " Hava bulutluyken nasıl gideceğiz?, Gece nasıl gideceğiz? Suyla çalışan araba niçin yapmıyorsunuz? ve maksimum hızı kaç km olacak?" şeklinde sorular geliyor.

"Geri Sayın Heyecanı Başladı"

5 - 11 Temmuz 2010 tarihleri arasında İzmir Autodrom Yarış Pisti'nde gerçekleşek yarışlarda her 2 kategoıride toplam 55 araç proje ekibi yer alacak. Hafta içi kayıtlar ve teknik kontoller yapılarak Cumartesi günü yapılacak olan sıralama turlarının ardından Pazar günü final yarışları ve ödül töreni ile etkinlik sonaerecek. Etkinlik süresince başta futbol olmak üzere bir çok üniversite ekibi Tübitak gözetiminde hem yarışıyor, hem eğleniyor hemde birbirleriyle dostluk kurma fırsatı buluyorlar.

"Destekler Yetersiz"

Ön başvuru yapan ekipler arasında 11 adet Güneş Arabası ve 8 adet Hidrojen Arabası olmak üzere toplam 19 araç projesi yarışlardan çekilme kararı alarak Tübitak yetkililerine bildirmişlerdir.Bu çekilme kararlarının en büyük sebebi bir çok üniversite gerekli bütçeyi ve atölye ortamını ayıramazken bir çok proje ekibide yeterli sponsor bulmakta zorlanıyorlar. Öğencilerin buna bağlı olarak en büyük sıkıntısı maddi imkansızlıklar. Oysaki üniversite gençliği kendi kişisel çaba ve fedakarlıklarıyla ülkemizin AR-GE eksiğini kapatmak için ellerinden gelen mücadeleyi veriyorlar. Ortada bu kadar güzel ve sevindirici öğrenci çalışmaları varken ülkemizin TV kanallarında ve basılı medya organlarında gerekli ilgi ve önemin verildiğini düşünmüyoruz. Katılan tüm yarışmacı ekiplere başarılar diliyoruz.

55 Ekibe ait alternatif enerjili araç projelerinden birbirinden çarpıcı fotoğrafları ve sonuçları www.elektrikport.com adresinde ve www.facebook.com/elektrikport sayfamızdan siz değerli takipçilerimiz ile gelecek hafta paylaşacağız.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.