elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknik Öğretmenler için Mühendislik Yolu Açılıyor

Teknik Öğretmenlere Mühendislik...TEF mezunları fark derslerini aldıklarında çift diplomaya sahip olacaklar.A- A+
10.03.2013 tarihli yazı 17935 kez okunmuştur.

Teknik öğretmenlere 1 yıllık eğitimle çifte diploma yolu açılıyor...


Teknik öğretmenlere 1 yıllık eğitimle mühendislik yolunun açılması için çalışmalar başlatıldı. TEF(Teknik Eğitim Fakültesi) mezunlarının mühendislik fark derslerini almaları durumunda çift diplomaları olacak. Yapılan açıklamada 1992 yılında yürürlüğe giren ancak YÖK'ün eğitim elemanı ve mekan sıkıntısı dolayısıyla uygulamadığı 3795 sayılı kanun gereği teknik öğretmenlerin bu hakka sahip olduğu belirtildi.


Bir diğer açıklamada ise TEF mezunlarının atama sıkıntısı çektiği, öğretmenlik dışında teknik bir alanda çalışmak istediklerinde imza yetkisinin sorun oluşturduğu,öğretmenlik dışında kamu kurumlarında (TEİAŞ,Belediyeler vb.) çalışmak istediklerinde ise öğretmen kadrosu olmamasından dolayı tekniker kadrosunda çalıştıkları dile getirildi.YÖK' e sunulan teklifin kabul edilmemesi durumuda kanun tasarısı hazırlanacğı belirtildi.


Bu çalışmanın sonuca ulaşması durumunda; "Mühendislik Fakülteleri, Teknoloji Fakülteleri, Teknik Eğitim Fakülteleri" hepsi birden mühendis diploması ve imza yetkisine sahip olacak. Böyle bir durumda mühendisliğin nasıl bir meslek haline dönüşeceği merak konusu.ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.