elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Taşınabilir Rüzgar Türbini

Rüzgar türbininizi yanınızda taşıyabilseydiniz nasıl olurdu ? Pope Design tarafından tasarlanan mobil türbinler koca bir rüzgar türbini tarlasını taşımanıza imkan verecek.A- A+
15.10.2010 tarihli yazı 7217 kez okunmuştur.

Rüzgar çiftliklerinin belki de tek sorunu, konuşlu oldukları yerden ayrılamıyor olmaları. Varsayalımki, çiftlikler yüksek rüzgar alan yerlere kurulmuş olsunlar. Bundan daha iyi ne olabilir diye düşünebilirsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak taşınabilir bir rüzgar çiftliğine ne dersiniz?

Pope Design tarafından tasarlanan Mobil Rüzgar Türbini, sorduğumuz bu sorumuza cevap verir nitelikte. Mobil Rüzgar Türbini, ortaya çıkabilecek enerji sorunlarını heryerde çözmek için büyük bir potansiyele sahip, tabi güçlü bir rüzgar estiği sürece. Taşınması, kurulumu ve tam faaliyete geçmesi sadece 1 kişi tarafından yapılabiliyor.

Hibrid bir taşıyıcının arkasında yer alan -aynı zamanda türbinleri vasıtasıyla ürettiği elektriği çalıştırmak için kullandığı- Mobil Rüzgar Türbini, rüzgar gücünden yararlanmak için herhangi bir alana taşınabiliyor. Elektrik çekişli bir motor, aracın her tekerleğine güç sağlıyor. Rüzgarın kesilmesi, ekstra güce ihtiyaç duyulması veya bataryaların boşalması durumlarında; dizel bir jeneratör otomatik olarak devreye giriyor ve aracın çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

Ustaca bir tasarım olan ve aynı zamanda Thunderbirds'ten bir tür kurtarma aracına benzeyen tasarım, kendi kendine kurulabilen iki parçalı rüzgar türbin kulesi barındırıyor. Bu ünite gerektiğinde güç sağlamak için kolayca yükseltilebiliyor. Konsept, ana gövdede bulunan aracın tabanındaki hidrolikler tarafından desteklenerek daha çok bir çift makas gibi çalışıyor.

Hafif termoplastikten yapılan kule yükseldiğinde, araç kendini yanlardan çıkan destekleyici bacakları ile askıya alıyor ve böylece, her türlü ihtiyacı karşılamak için sağlam bir güç kaynağına dönüşüyor.

Mobil Rüzgar Türbini'nden üretilen güç çeşitli alanlarda kullanılabilir. Örneğin; askeri amaçlar, dikey delme işlemleri, okulların, küçük işyerlerinin veya parkların enerji ihtiyaçlarını gidermek için. Üstelik kalıcı kurulum maliyeti olmadan.

Fakat neden sadece bir araçla yetinelimki? Bu aracın bir filosu ile yapılabilecekleri bir düşünün.Mobil Rüzgar Türbini TasarımıElektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.