elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

T-shirt'ün En Akıllısı

Lozan’da bulunan İsviçre Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi’ndeki cansız mankenlerin giydirildiği tişörtlerde kumaşıyla bütünleşmiş bir teknoloji cevheri yatıyor.A- A+
07.11.2012 tarihli yazı 6382 kez okunmuştur.
Tişörte yerleştirilen minyatür ileti kutusu ve sensörler sayesinde sporcuların nefes alma hızından kalp atışlarına, vücut ısısından kandaki oksijen yoğunluğuna kadar fiziksel değişimleri uzmanlar tarafından anında incelenebiliyor.
 

"
21. yüzyıl atletlerinin giysisi olma yolundaki bu akıllı kumaş, Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi ve İtalyan bir firmanın işbirliği ile üretilmiş.
 

Kumaşın topladığı veriler kaydedilebiliyor veya bluetooth aracılığı ile bilgisayara ve cep telefonlarına aktarılabiliyor. Spor için tasarlanan ve kullanımı bir hayli kolay olan bu sistem ileride tıp gibi farklı alanlarda da uygunlanabilecek.
 
Proje üzerinde çalışan Olivier Grossenbacher buna bir örnek veriyor:

“Bir sonraki adım doktorların hastalarını uzaktan gözlemleme yapabilmesine olanak tanıyan bir yazılım geliştirmek olabilir. Eş zamanlı yapılan takipte doktor hastanın verilerini, herşeyin yolunda olup olmadığını gözlemleyebilir ve herhangi bir anormal durumda acil müdahale sürecini başlatabilir.’‘
 
Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars’a yolculuk yapacak astronotların fiziki parametlerini gözlemleyebilecek bir sistem için görevlendirdiği merkez bu fikirden yola çıkarak projeyi geliştirmiş.
 
Uzay Tişört’ünün Mars’a gönderilmesi 30-40 yıl kadar uzakta olsa da çok yakında Dünya’da satışa sunulacak.


Haberin Videosu İçin...
KAYNAK:http://tr.euronews.com
Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.