elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"Susuz orman yangını söndürme aracı"

ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin orman yangınlarını su ve sıvı kullanmadan söndürmek için tasarladığı araç, 14 ulusal ve 12 uluslararası ödül kazandı.A- A+
28.07.2010 tarihli yazı 11180 kez okunmuştur.

Dr. Gürsu, türünün ilk örneği olduğunu söylediği teknoloji harikası buluşu, 'Susuz orman yangını söndürme aracı' olarak tanımlıyor.ODTÜ'den bir grup bilim insanı, dünyada ilk defa su ve sıvı kimyasal kullanmadan orman yangın söndüren bir araç tasarladı. ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi tarafından iki yıllık bir çalışma sonucu tasarlanan araç, bugüne kadar 14 ulusal, 12 de uluslararası ödül kazandı.

'Fire Knight (Ateş Şövalyesi)' ismi verilen araç, orman yangınlarını toprak veya kum kullanarak söndürüyor. Dr. Gürsu, su kullanmayan ilk taktik orman yangını söndürme aracının her şeyiyle yerli olduğunu belirterek, 'Kendi ürettiği elektrikle hareket eden araç, yangın öncesi ve sonrası her türlü arazide hizmet verebiliyor. Toprak ve kum gibi bulduğu malzemeyi kullandığı için uluslararası otoriteler tarafından geleceğin en çevreci çözümü olarak kabul ediliyor' dedi.

'Köşk' de ilgi gösterdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisini Köşk'e davet ederek projeyle ilgili detaylı bilgi aldığını hatırlatan Dr. Gürsu, arkasından da Cumhurbaşkanı'nın Finlandiya ve Estonya gezilerine katıldığını ve buralarda projelerini anlattığını söyledi. Bunun üzerine kendisini Avrupa Birliği programlarında tasarım dersleri vermek üzere hoca yaptıklarını belirten Dr. Gürsu, iki dönem İskandinav ülkelerinde ders verdiğini de vurguladı. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da projeleri ile yakından ilgilendiğini, kendilerini Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan ile Çevre-Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na gönderdiğini belirten Dr. Gürsu, şöyle konuştu:

'Ne yazık ki, her şey orada kaldı. Bize, 'İki tane yapın getirin bin tane alalım' diyorlar. Bizim araç yakıtsız gittiği için bunu yapan da yakıtsız ve imkân verilmeden yeni buluşlar yapabilir diye düşünüyorlar sanıyorum.'
Fire Knight nasıl çalışıyorALTI tekerlekli araçta altı bağımsız elektrik motoru var. Biri devre dışı kalsa dahi, araç hareket kabiliyetini kaybetmiyor. Yoğun ağaçlıklı alanlarda ağaçların arasından daha rahat geçebilmesi için klasik araçlardan daha dar bir kesite sahip. Püskürtme menzili, rüzgâra karşı 80 ile 100 metre arasında değişiyor. Araç, henüz yanmamış ve yüksek risk içeren tüm kuru malzemeyi kesip parçalayarak ölü dokuyu ortadan kaldırıyor. Ön bölümde yer alan itici bir kepçe ile de kendi yolunu açabiliyor.

Su kullanmadan yangınları söndürebiliyor1- Vakum kazıcı


2- Kum pompası


3- Hidrolik kol


4- Hava tankları


5- Uyarı ışığı


6- Rotatif elek


7- Kum tankı


8- Püskürtme kolu projektörü


9- Püskürtme kolu


10- Ana hortum


11- Seri atış tankı


12- Dizel jeneratör


13- Alev kalkanı


14- Kokpit


15- Ön kamera


16- Arka kamera


17- Kepçe


18- Vinç motoru


19- Elektrik motorları


20- Yakıt tankı


21- Yan uyarı ışıkları


22- Atık çıkış bölümü


23- Hava giriş çıkışı

Hürriyet


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.