elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sırlar Gölü:
Vostok

         Antartikakıtasında, yerin yaklaşık 4 kilometre altında bulunan, Vostok Gölü'ne Rus bilimadamlarınca ulaşıldı.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 6271 kez okunmuştur.


             20 yıl boyunca süren sondaj çalışmaları sonucunda buz tabakası delinerek göle ulaşıldı. Buz tabakasının altında bir sıvı gölün bulunduğu daha önce uzmanlar tarafından radarla tespit edilmişti.

            Yapılan ölçümlere göre gölde hava sıcaklığı -89 derece ve yaklaşık 20 milyon yıldır gölün dış dünyayla temas etmediği düşünülüyor. Keşfedilen gölün büyüklüğünün Lüksemburg’un 9 katı büyüklüğünde olduğu düşünülüyor.            Bu keşif yardımıyla yerküre ve güney kutbunun geçmişteki yapısı incelenmiş olacak.            Evrime uğramamış canlılarla yani “bilinmeyenle” karşılaşma ihtimali de bir başka heyecan verici nokta. 20 milyon yıldır yani buzul çağı öncesinin yapısı gözler önüne serilebilecek.

            Bir yandan da sondaj işlemi sırasında kullanılan 66 ton yağ ve antifrizin gölü kirletmiş olabileceği ileri sürülmektedir. Fakat bu iddia Rus bilim adamları tarafından, deliği hızla doldurarak bu kalıntıları dışarı attıkları söylenerek, reddedilmektedir.            Bu çalışmadan elde edilebilecek en önemli bulgular arasında ise dünya dışında, zor koşullarda, canlı yaşamı hakkında bilgi edinip Jüpiter’ in uydusu Europa ve Satürn’ ün uydusu Encedadus gibi yerlerde yaşamın nasıl oluşabileceğine dair bilgiler elde etmek görülüyor.   Kaynak: NTV Bilim, AAZ.Metin CoşkunANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.