elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SIEMENS Poyraz RES'i 45.000 Hanenin Enerji İhtiyacını Karşılayacak

Yüksek verimlilik sunan Siemens rüzgâr türbinleri, Poyraz Rüzgâr Enerji Santrali’nde 45 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılamak üzere dönecek. Poyraz RES tamamlandığında Siemens rüzgâr türbinleriyle yıllık 85 bin ton karbondioksit salımının da önüne geçilecek.A- A+
20.02.2015 tarihli yazı 9842 kez okunmuştur.
Siemens ve MÖN Grup şirketlerinden NM Enerji, 30 MW kurulu güç ve yıllık 120 GWh üretim kapasitesi sağlayacak Poyraz Rüzgâr Enerji Santrali (RES) için anlaşma imzaladı. Ankara’da 18 Şubat tarihinde gerçekleşen imza törenine Siemens AG Başkan ve CEO’su Joe Kaeser, Siemens A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ile MÖN Grup-NM Enerji Yönetim Kurulu Eş Başkanları Nihat ve Mehmet Özbağı katıldı.

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yaklaşık 700 metre rakımda kurulacak Poyraz RES’te, 108 metre kanat çapı ve 94 metre kule yüksekliğine sahip 10 adet Siemens SWT-3.2-108 model Direct Drive Türbinleri çalışacak. ‘Direct Drive’ teknolojisiyle dişli kutusuz türbinlere göre yüzde 50 daha az dönen ekipman sunarak kompakt tasarım ve yüksek verim sağlayan bu türbinler, aynı zamanda birleşim noktası olmayan-monoblok kanat teknolojisi nedeniyle yüksek güvenirlilik sunuyor.Faaliyete geçtiğinde 45 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede enerji üretmesi hedeflenen ve yıllık 85 bin ton karbondioksit emisyonunun önüne geçmesi beklenen Poyraz RES’in 2016 yılının bahar aylarında üretime geçmesi planlanıyor.

NM Enerji, kurulumun yanı sıra santralin servis ve bakım hizmetleri için de Siemens uzmanlığını tercih etti. Poyraz RES’in 10 yıllık Servis ve Bakım Hizmetleri Siemens tarafından sağlanacak.

Temiz enerji için örnek olacak

Siemens AG CEO’su Joe Kaeser Türkiye’nin rüzgâr enerjisi yatırımlarının artmasının önemine dikkat çekerek sürdürülebilir dünya için Siemens ve Türkiye ortaklığının birçok önemli proje gerçekleştirmesinin umut verici olduğunu kaydetti. Siemens Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki uzmanlığı nedeniyle Siemens AG’nin odak ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Keaser; “Bu kağıt üzerinde imzalanan bir anlaşmadan öte karşılıklı işbirliğini ve güveni içeren bir sözleşme. İnanıyorum ki Poyraz RES’te Siemens Türkiye’nin önemli projelerinden biri olarak temiz ve sürdürülebilir enerji için diğer yatırımcılara örnek olacaktır.” dedi.

Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, NM Enerji ile başlayacak yeni işbirliğinden memnun olduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Siemens olarak, rüzgarda teklif, satış mühendislik, satınalma, proje yönetimi ve servis hizmetlerini Türkiye'de konusunda uzman lokal ekibimiz ile veriyoruz. Siemens, Türkiye’de rüzgâr enerjisine sadece 4 sene önce odaklanmaya başladığı için gelinen noktanın oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bugüne dek Siemens desteğiyle kurulmuş olan rüzgâr santralleri ve yapımları süren projeler tamamlandığında yaklaşık 514 MW’lık enerji üretilecek. Poyraz RES ile Türkiye’de gün geçtikçe gelişen rüzgâr enerjisi alanında uzmanlığımızı bir kez daha ispatlıyoruz.”.Hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi yatırımlarını arttırmayı hedefleyen MÖN Grup-NM Enerji Yönetim Kurulu Eş Başkanı Nihat Özbağı, rüzgar enerjisi yatırımlarında Siemens uzmanlığına güvendiklerini belirtirken projeyle ilgili şunları ifade etti: “Bu proje tamamlandığında yıllık 85 bin ton karbondioksit salımını engelleyecek ve 45 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Siemens’in rüzgâr santrallerinde sunduğu gelişmiş teknoloji ve kapsamlı hizmetleriyle sağladığı yüksek verimlilik ve güvenilirlik nedeniyle Siemens’le çalışmaktan çok mutluyuz.” MÖN Grup-NM Enerji Yönetim Kurulu Eş Başkanı Mehmet Özbağı ise konuyla ilgili olarak; “Poyraz Rüzgâr Enerji Santrali yatırımında Siemens ile işbirliği yapmaktan, temiz ve sürdürülebilir enerji üretimi açısından insanların ve çevrenin yararına bir projeye imza atmaktan memnuniyet duyduğunu” ifade etti.

Siemens AG Hakkında

Siemens AG (Berlin ve Münih) 165 yıldan uzun bir süredir teknolojik mükemmelliği, inovasyonu, kaliteyi, güvenilirliği ve uluslararası faaliyetleri simgeleyen global bir teknoloji devi. Elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon alanlarına odaklanan Siemens, 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin üretiminde dünyanın en büyük markalarından biri olan Siemens, denizüstü rüzgâr türbinlerinde birinci sırayı alırken, enerji üretimine yönelik kombine çevrim gaz türbinlerinde dünya liderlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Siemens ayrıca, enerji iletimi çözümlerinde de önemli bir tedarikçi ve endüstriyel otomasyon, sürücüler, yazılım ve altyapı çözümlerinde öncü bir şirket olarak konumlanıyor. Aynı zamanda, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sistemleri gibi tıbbi görüntüleme cihazlarında da önemli tedarikçilerinden olan Siemens, laboratuvar diagnostiğinin yanı sıra klinik BT alanında da lider bir şirket. 30 Eylül 2014 tarihinde sona eren 2014 mali yılında Siemens, sürdürülen operasyonlarından 71,9 milyar euro gelir ve 5,5 milyar euro net kâr sağladı. Eylül 2014 itibarıyla şirketin dünya çapındaki çalışan sayısı 357 bine ulaştı. Daha fazla bilgi için www.siemens.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak:
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.