elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Siemens Endüstriyel Buhar Türbinleri Uzaktan Tanı Servisi

Endüstriyel kompresör, gaz ve buhar türbinlerinde bir dünya lideri olan Siemens, kapsamlı hizmet ürünleri portföyüne yeni bir ek olarak, varlık yönetimini optimize etmekte kullanıcılarına yardımcı olmak için, STA-RMS platformunu (Siemens Turbo Makine Uygulamaları - Uzaktan Gözetim Sistemi) kullanan Uzaktan Tanı Servisini (RDS) kurdu. Detaylar içeriğin devamında...A- A+
02.09.2016 tarihli yazı 10623 kez okunmuştur.
Siemens Enerji, elektrik üretimi ve mekanik drive uygulamaları konularında endüstriyel kompresör, gaz ve buhar türbinlerinde bir dünya lideridir. Kapsamlı hizmet ürünleri portföyüne yeni bir ek olarak, varlık yönetimini optimize etmekte kullanıcılarına yardımcı olmak için, STA-RMS platformunu (Siemens Turbo Makine Uygulamaları - Uzaktan Gözetim Sistemi) kullanan Uzaktan Tanı Servisini (RDS) sunmak Siemens için büyük bir keyiftir. 

STA-RMS platformu, tüm Siemens ünitelerinin uzaktan fonksiyonelliğini geliştirmek için özel olarak üretilmiş ve ticari olarak kullanılabilen tek OEM onaylı sistemdir. Bu sistem tek bir üniteye kurulabileceği gibi tüm turbo sete, elektrik üretimi veya mekanik drive uygulamaları amacıyla kullanılan sistemlere dahil komple güç mekanizmalarına da kurulabilir. Siemens Dağıtık Üretim Enerji Servisi STA-RMS’e bağlı yüzlerce üniteye sahiptir ve uzaktan hizmet konusunda 10 yılı aşkın deneyime sahiptir. 
 

Varlık Yönetimi


Uzaktan Tanı Servisleri, kullanıcılarının menfaatleri için tesis varlıklarının profesyonel işletilmesinde, yatırım hedeflerine ulaşılmasında yardımcı olur. 

Siemens Uzaktan Tanı Servisleri ünitelerin performansını en üst noktasına taşımak için tasarlanmıştır ve makine tipine özel olarak tasarlanmıştır. 
 

Online Sorun Giderme


ortak Uzaktan Servis Platformu (cRSP)” temel alınarak, Siemens, Siemens 24/7 danışma sayesinde – müşteri kontratına bağlı olarak – telefon üzerinden güvenli bir şekilde uzaktan destek sağlayabilir ve opsiyonel olarak bu kullanıcılarının isteğiyle gerçek zamanlı müdahale de yapabilir. 


 

Hizmet Danışması


Hizmet danışmanı ekiplerimiz, ekipmanlarınızın genel optimizasyonuna ulaşması için, STA-RMS platformumuz üzerinden makine verisinin detaylı analizini işleyerek işletme yönetimlerine destek olur.
 

Tüm Siemens Endüstriyel Buhar Türbinleri için Uzaktan Servisler


Basit raporlama ve destekten (ofis saatleri içerisinde) varlıklarınızın kapsamlı ve detaylı termodinamik ve rotordinamik analizlerini içeren 7/24 hizmete kadar Siemens, çeşitli Uzaktan Servis hizmetleri sunmaktadır. Seçilen her bir servis hizmeti özel gerekliliklerinize uyacak şekilde hazırlanır. STA-RMS, Siemens’in OEM olarak çalışan filosundan kazandığı deneyimi kullanır. Bu, saha ve servis mühendis takımlarının geniş bilgi birikimi ile birleşerek, kullanıcılarına eşsiz bir şekilde Yağ ve Gaz, Endüstriyel veya Elektrik Üretme uygulamalarınızdaki özel gereklilikleri geliştirme olanağını sunar. 

"Siemens Endüstriyel Buhar Türbinleri"nde uzaktan servisler, hem "Uzun Vadeli Program" (LTP) olarak hem de tek başına bir "Servis Destek Uygulaması" olarak da sunulabilir. 

 

Siemens 7/24 Destek


LTP’nin parçası olarak veya Servis Destek Anlaşması olarak, ister performans teknik ayarları ister özel bir ekipman sorunu hakkında destek olsun, destek bölümü herhangi bir teknik sorun ile ilgili kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Telefon veya güvenli online bağlantı ile ihtiyaç halinde destek sağlanmaktadır.
 

Ürüne Özel Seçenekler


Siemens aşağıda listelenen örneklerde belirtilen özel hizmetleri de sunmaktadır:

İşletme değerlerinin yorumlanması ve uzaktan sorun giderme desteği
► Güvenilirlik ve kullanılabilirlik gibi temel performans göstergeleri
► Potansiyel arıza yerlerini belirleme (örneğin; buhar kamarası girişi, kontrol çarkı, HP/LP aktuatörleri)
► Periferik verimlilik kaybı tespiti (su soğutmalı kondensatörlerin ve ön ısıtıcıların kirlenme/vakum problemleri, sıkışan tek yönlü valfler gibi).
 

Ürün Performans Raporları


Uzaktan Tanı Servisleri sayesinde, aşağıda listelenen detayları içerir Siemens ünitelerinin verimliliğini maksimuma çıkartacak düzenli raporlar hazırlanmaktadır:

Olay analizi ve Pareto özeti
 Potansiyel ekipman arızalarının önceden tespitine yardımcı olacak öngörücü işletme değerleri eğrileri
 Çok değişkenli tanı grafikleri (örneğin çizgi grafiği, x-y grafiği, kutupsal grafik, radar grafik)
 Uzman personel tarafından analiz ve yorum
 
 

Özellikler ve Faydalar


Uzaktan Tanı Servislerinin temel faydalarına ilave olarak diğer avantaj ve faydaları:

► Hızlı ve kolay kurulum
► Hızlı ve güvenli online yardım ve yolculuğa gerek kalmadan direkt uzmanlar tarafından gelişmiş sorun giderme
► Proaktif tavsiyeler
► Yüksek sistem performansı, kullanılabilirlik ve güvenilirlik ile artırılan üretim
► İşletme değerlerinin yorumlanması ve kompresör kök neden analizleri ile bakım optimizasyonu ve tamir maliyetlerinin azaltılması
► Çalışma verileri dikkate alınarak yapılan rotor dinamik verisinin korelasyonu ve analizi
 

Teknik Özelliklere Genel Bakış


Uzaktan Tanı Servisi, tüm Siemens Endüstriyel Döner Ekipmanları için mevcuttur ve beş bileşenden oluşmaktadır:

► Veri alımı
► Veri aktarımı / Aktarım rotasının güvene alınması
► Veri depolama
► Veri değerlendirmesi
► Veri uzman tanılaması 

Veri Alımı


Veriler, “Veri Toplayıcı” adı verilen bir ekipmanın kontrol sistemi içerisine yerleştirilmesi ile otomatik olarak kaydedilir. Simatic S7, PCS 7, WinCC ve diğer bir çok 3. parti bağımsız uygulamalar için, OPC veya modbus aracılığı ile entegre çözümler mevcuttur. Optimum performans ve optimum zaman çözünürlüğü almak için sinyaller filtrelenir, önceden işlenir ve veri aktarımı için hazırlanır.
 

Veri Aktarımı


Koruma ve güvenlik için, Siemens ortak Uzaktan Servis Platformu (cRSP) serverını müdahalelere karşı bir alana (DMZ) konumlandırmıştır. Kullanıcı isteği üzerine, yetkili bir mühendis tarafından Siemens ağı ile kullanıcı sistemine, veya tam tersi bir bağlantı direkt olarak kurulmaz. Ters proxy fonksiyonu kullanılarak cRSP serverında sonlandırılır.

 
 

Aktarım Rotasının Güvenliğinin Sağlanması


Siemens aşağıdaki avantajları sunabilecek Sanal Özel Ağ (VPN) ile birlikte İnternet Protokol Güvenliğinin (IPSec) kullanılmasını önerir:

► Yüksek güvenlik seviyesi
► Optimum veri transfer kalitesi ve kullanılabilirliği
► Diğer cRSP tabanlı servislere erişim

Siemens, Siemens ortak Uzaktan Servis Platformunu kullanabilmeniz için size ön gereklilikler (örneğin VPN router) konusunda yardımcı olmakta ve tedarik etmektedir.
 

Veri Depolama


Tüm mevcut değerler ve mesajlar Siemens intranet üzerinde merkezi olarak saklanır. Bu, müşteriye gerçek çalışma şartları baz alınarak filo analizi ve üretim geliştirmesi yararlarını sunar. Yüksek mahremiyet ve güvenlik için veri anonim olarak saklanır.
 

Veri Değerlendirme


Desteğin yüklendiği makinelerde, birçok servis seviyesinde web tabanlı analiz aracı kullanılabilir durumdadır.

İşletme değerlerine ait eğriler:

► Mühendislik yorumları
► Web yayınları Alarmlar ve olaylar aşağıdakiler için kullanılabilir:
► Pareto analizi ve / veya
► Olay sekans analizi.
 

Veri Uzman Tanılaması


Ürüne özel ihtiyaçlar için sistem, gaz türbinleri, buhar türbinleri ve kompresörler konusunda, Siemens titreşim analizi gibi rotordinamik ve termodinamik araçlar ve (eğer uygunsa) kutupsal grafik, Bode şemaları, şelale şeması, basamaklı şema, FFT şemaları gibi tanılar ve performans hesaplamaları sunar. Siemens Uzaktan Tanı Servisleri bu uzman tanılarını yalnızca müstakil üniteler için değil aynı zamanda ürünlerimizin farklı kombinasyonları için de sunabilir.


%100 Kullanıcı Memnuniyet Garantisi


Verilen hizmete Siemens %100 memnuniyet garantisi vermektedir. Siemens Uzaktan Tanı Servisinin kullanıcılarının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacağına olan inancı tamdır.

Global olarak yaşanan birçok başarı hikayesinin yanı sıra ülkemizde de sistemin avantajlarını kullanıcılar yaşamaktadır. Uzaktan destek hizmeti işletme sırasında yaşanan anormallikler ya da arızi durumlarda sisteme uzaktan bağlanarak ön inceleme yapma imkanı sunmaktadır. Bu sayede birçok kullanıcı hızlı desteğin ve doğru arıza tesbitinin avantajlarını yaşamaktadır. Birçok problem bir uzmanın fiziken sahaya mobilizasyonuna lüzum bırakmadan uzaktan müdahale ile çözüme kavuşmuştur. Bunun yanı sıra özellikle ünite bakımlarında ortaya çıkabilecek olası kontrol mühendisi desteği gibi hususlarda uzaktan erişim hizmeti avantajlarını Dağıtık Üretim Enerji Servisleri olarak sunabilmekteyiz.
Yazar: Hakan Bacimer
Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.
hakan.bacimer@siemens.comANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.