elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Şarjı Bitmeyen Telefonlar Yolda !

Bilimcilerin yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları 'ses dalgasıyla elektrik üreten telefon bataryası' projesinde ilerleme sağlandı.A- A+
19.09.2010 tarihli yazı 3152 kez okunmuştur.

Bilimcilerin geliştirdiği yeni sistem, konuştukça telefonu şarj edecek. Bu da olur olmadık zaman her yerde şarjın bitmesi kabusunu ortadan kaldıracak.

Koreli ve ABD'li bilimcilerin geliştirdiği yeni sistem daha da geliştirilip ticarileşebilirse, cep telefonuyla konuşan kullanıcılar, konuştukça telefonunu şarj edecek.

Bilimcilerin yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları sistem, kristal ve seramik özellikli bir nano-malzemenin ses dalgalarıyla şarj olabilmesi buluşuna dayanıyor. Telefonda bulunan bu özel malzeme, ses dalgalarını kullanarak telefonun güç tüketimini durduruyor ve bataryayı tekrar doldurmaya başlıyor.

Piezoelectric ismini taşıyan özel malzeme, mekanik enerjiyi doğrudan elektriğe dönüştürebiliyor. Sistemde kullanılan malzemenin inceliği sadece 21 nanometre kadar. Bu madde şeker kamışı ve kurutulmuş kemikte de bu malzeme bulunuyor.

Nokia da uzun zamandır bu malzemenin 'şarjı bitmeyen telefon' üretimi planları çerçevesinde kullanımı için Ar-Ge çalışması yürütüyor.Ntvmsnbc ve Ajanslar


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.