elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

'Sanayici pes etme noktasında'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük: Tek beklentimiz hükümetimizin sesimize kulak vermesidir.A- A+
10.02.2010 tarihli yazı 2400 kez okunmuştur.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye'yi geleceği taşıyan lokomotifin sanayi olacağını, ancak krizle birlikte lokomotifin gücünün azaldığını, sanayicinin pes etme noktasına geldiğini belirterek, ' Tek beklentimiz hükümetimizin durumun ciddiyetini görmesi, sesimize kulak vermesidir' dedi.

İstanbul Sanayi Forumu, 2010 yılı 1. Meslek Komiteleri ortak Toplantısı'nda konuşan Tanıl Küçük, sanayi üretiminin 2009'da yüzde 9.6 2008'de yüzde 1 oranında küçüldüğünü, son bir yılda sanayide istihdamın 200 bin kişi azaldığını söyledi.

SANAYİDE İSTİHDAM 1 YILDA 200 BİN KİŞİ AZALDI

ABD'nin bugün sanayisini ihmal etmenin pişmanlığını yaşadığını belirten Küçük, Türkiye'nin zaman kaybetmeden sanayisine gereken önemi vermesi gerektiğini kaydetti. 1923-2008 yılları arasında tarım sektörünün 11 kat, hizmetler sektörünün 72 kat, sanayi sektörünün 196 kat büyüdüğüne dikkat çeken Küçük, 'Türkiye'yi geleceğe taşıyan lokomotif yine sanayi olacaktır. Ancak lokomotifin gücü giderek azalıyor' dedi.

Başbakan'ın sanayi sektörü temsilcileri ile en son 3 yıl önce görüştüğünü, bu görüşmede sanayicilerin, 'Makro reformları bir kenara bırakalım, bazı mikro reformları hayat geçirelim. Bu ümitsizlik içindeki sanayinin moralini yükseltebilir' dediğini hatırlatan Küçük, aradan 3 yıl geçmesine rağmen bir sonuç alınamadığını vurgulayarak, 'Sanayicimizin yılgınlığının önemsenmediği duygusu azalmak yerine arttı' dedi.

'ŞAKA GİBİ UYGULAMALARLA KARŞILAŞIYORUZ'

Karlılığı giderek azalan, krize rağmen küresel rekabet ortamında var olmaya çalışan sanayicinin, sorunlarla boğuşmaktan üretim ve yatırım ruhunun yara aldığına dikkat çeken Küçük, devletten istenen desteğin de alınamadığını, hatta köstek olunduğu izlenimi uyandıran uygulamalarla karşılaştığını belirterek, 'Kriz koşullarında üst üste gelen şaka gibi uygulamalar, sanayicimizi yıldırmakta, üretim şevkini kırmaktadır' dedi. Sanayicinin artık pes etme noktasına geldiğini, sanayici bir firmanın 'yabancı sermayeli firmalar teklif veriyor. Satıp çıkabilirim' şeklindeki sözlerine dikkat çekerek, şunları söyledi:

'Türkiye'nin dikkatine getirmek istiyoruz ki maalesef sanayicimiz pes etmeye yakın durumdadır. Bu sanayicimiz, satıp çıkma seçeneğine sahip, nispeten şanslı bir sanayicimiz. Bunları 2006'dan beri anlatıyoruz ama üretim, ihracat arttığı için sesimize kulak verilmedi, sanayi krize zayıf halka olarak yakalandı. Çok geç olmadan sanayimizin sesine lütfen artık kulak verelim. Tek beklentimiz, hükümetimizin durumun ciddiyetin görmesi, artık sesimizi duyması ve bizlere desteğini artırarak sürdürmesidir' dedi.

Kaynak: ANKA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.