elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ODTÜ' den Radar Düşmanı İHA

Prof. Dr. Nafiz Alemdâroğlu 2004 yılında DPT desteğiyle başlayan projede sona gelinerek, insansız hava aracı ürettiklerini açıkladı.A- A+
04.10.2012 tarihli yazı 14991 kez okunmuştur.

ODTÜ Ar-Ge ekibi, radara yakalanmayan, havada otonom uçuş yapabilen, 25 kilogramlık yük taşıyabilen 150 kilometre menzili taktik insansız hava aracı geliştirdi. 


ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölümde insansız hava aracı geliştirme teknolojilerinin 2004 yılında DPT desteğiyle başladığını söyledi.
 
Proje kapsamında üç yıl süreyle insansız hava araçlarının geliştirilmesi üzerine çalıştıklarını ifade eden Alemdaroğlu, bu sürede sadece insansız hava aracı değil, aynı zamanda sıvı yakıtlı motor geliştirme projesini de yürüttüklerini belirtti.
 

Bu teknolojilerin üretebileceği bir merkez oluşturduklarını bildiren Alemdaroğlu, projede ilk olarak elden atılan, göğsünün üstüne iniş yapan ve 10 kilometrelik menzili olan, otonom uçuş yapabilen insansız hava aracı ürettiklerini kaydetti.
 

Tüm parçaları Türkiye'de üretildi

 
Alemdaroğlu, aynı proje kapsamında, taktik insansız hava aracı projesini bitirdiklerini ve son uçuş testlerini de yaptıklarını açıkladı.
 

Taktik insansız hava aracının 25 kilogramlık faydalı yük taşıdığını, 150 kilometrelik mesafeye gidebildiğini, havada 6 saat ve tamamen otonom şekilde kalabildiğini aktaran Alemdaroğlu, hava aracının kalkışı için çok uzun bir piste gerek duyulmadığını söyledi.

 


Yazarlarımızdan Mehmet Cem ATEŞ' in sizler için derlediği insansız hava araçları yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


KAYNAK :  ODTÜ
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.