elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nasa'nın En Prestijli Yarışmasını Kazandılar

Sudbury,Ontario'daki Laurentian Üniversitesi Öğrencileri Nasa'nın Lunabotics yarışmasını dünyanın çeşitli üniversitelerinden gelen 40 farklı rakibini geride bırakarak kazandı.A- A+
01.10.2011 tarihli yazı 2840 kez okunmuştur.

4 yıllık makine mühendisliği okuyan 8 üyeli takım, yarışmayı 237,4 kilogramlık sentetik olarak üretilmiş olan ay maddesi toplayan bir lunabotla kazandı.Yarışmanın amacı uzaktan kontrol edilebilen, mümkün olduğunca fazla kazabilen ve kazdığı maddeleri biriktirebilen lunabot adı verilen bir kazı aleti yapmaktı.Güney Dakota Üniversitesi 172,2 kilogram toplayarak 2. sıraya Batı Virginia Üniversitesi 106,4 kilogram toplayarak 3. sıraya yerleşti.

Florida'daki Kennedy Uzay Merkezin'de düzenlenen ödül törenine katılan fakülte danışmanı Markus Timusk kazananların bir mühendislik öğrencisi olarak kazanılabilecek en prestijli ödülü kazandıklarını söyledi ve onlarla gurur duyduğunu belirtti. Timusk ayrıca CBC haberlerinde, ödülü kazanan öğrencilerin 4 yıl önce kurulan fakültenin ilk mezunları olmasının bu zafere ayrı bir anlam kattığını da söyledi.Bunun yanında takımın gizli bir silahı vardı. Kazanan takımın sponsoru yarışmada kullanılan aydaki taşların simülasyonunu üreten EVC Ltd. şirketiydi ve takımın yarışmada kullanılan taşların nasıl davranış sergileyeceğini bilmelerini sağladı.

Yarışmacılardan perşembe günkü davete katılabilmek için pazar günü Ontario'ya dönecek olan 21 yaşındaki Greg Lakanen çok heyecanlı olduklarını ve bu alet üzerinde eylülden beri çalıştıklarını söyledi. Bir sonraki hamlesinin dönem sonunda bir yüksek lisans başvurusu yapmak olduğunu söyleyen yarışmacı diğer takım üyelerinin de mezuniyetten sonraki işlerini garantilediğini belirtti.Kazanan takım 5.000 dolarlık nakit para ödülü ve uzay aracı Atlantis'in temmuzda yapılacak olan son yolculuğunu VIP olarak izleme hakkı kazandı.Bu yıl yarışmanın uluslar arası üniversitelere açıldığı ilk yıldı ve McGill Üniversitesi diğer Kanadalı tek üniversiteydi. Diğer takımlar Amerika Birleşik Devletleri, Şili, Bangladeş ve Hindistan'dan katılıyordu.

Alican YEKSAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.