elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nanoray İle Röntgen Cihazları Her Yere Sığacak

Her ambulansa konulabilecek yeni bir röntgenleme sistemi olan NANORAY Projesi’nin sorumlu müdürü, Paolo De Stefanis eskiye nazaran çok daha kullanışlı olan teknolojilerini euronews’a anlattı.A- A+
17.09.2012 tarihli yazı 9574 kez okunmuştur.
Stefanis NANORAY çalışmalarını, "Biz yüksek kalitede düşük bütçeli bir yeni nesil teknoloji x-ışını yarattık. Elle tutulabilir büyüklükte olan bu yeni buluş endüstriye avantaj sağlayacak." sözleriyle açıkladı.
 
NANORAY yeni bir X-ışını tarayıcı, yani halk diliyle röntgen. Küçük boyutu ve yeni soğutma sistemiyle ambulanslara konulabilecek. Avrupa Birliği tarafından desteklenen projede röntgen cihazının sıcak ışın tüpü de soğuk olanla değiştirilecek. Bu da büyük fanların kullanılmasına gerek kalmayacağını gösteriyor.
 
Profesör Doktor Sultan Dabagov projeyi şu sözlerle açıklıyor: "Projemizdeki ana fikir kulllanışlı, az enerji harcayan bir x-ışını kapsülü hazırlamaktı ve bu röntgen cihazının kullanılan cihazlardan daha detaylı sonuç vermesini sağlamaktı. Elbette maliyetleri de daha aza indirmeyi planladık. Ve bu yüzden yeni teknolojimizi hazırlarken karbon nano tüpler kullandık."

Prototipte görüldüğü üzere, elektronlar çok küçük katodlara yönelliyor. Negatif elektron anlamına da gelen katod, bir saç telinden binlerce kez daha ince karbon nanotüplerle kaplanıyor.
 
Bu x-ışını cihazı geleneksel röntgenler gibi 2000 derece sıcaklığa ulaşmadığından çok daha kullanışlı.
 
Aynı zamanda, çok daha çabuk ve yüksek çözünürlükte görüntüleme yapıyor.
 
Paolo De Stefanis/NANORAY Proje sorumlusu:

"Eğer hastaysanız ve röntgeninizin alınması gerekiyorsa, çok fazla radyasyona mazur kalmak istemezsiniz. Ve bu cihaz daha yüksek görüntü kalitesiyle, daha fazla nano ışınlı elektronu alıyor."
 
Yeni röntgen teknolojisi bazı Avrupa ülkelerinde sağlık, arkeoloji ve mühendislik alanlarında kullanılmaya başlandı.

 
Küçük boyutu ve kaliteli görselliğiyle yeni nesil röntgen cihazları acil yardımlarda da etkin rol oynayacak.
 
Paolo De Stefanis konuyu şöyle özetliyor:
 
"Endüstriler projeyle yakından ilgili çünkü, böylesi iyi görüntü veren ve az yer kaplayan bir yeniliği ilk elden pazara sürmek büyük avantaj olacak. Ve bu ürün bir çok alanda hayat kurtarıcı gelişmelere sahne olabilir."
 
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.