elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mühendislerin Ve İşçilerin Yardımcısı |
Akıllı Baret

Akıllı baretler ne işe yarar? Peki bu baretler mühendislere ve işçilere nasıl yardımcı olabilir? Akıllı baretler iş kazalarını önleyebilir mi? gelin hep beraber yazımızda inceleyelim...A- A+
24.12.2014 tarihli yazı 10549 kez okunmuştur.
Sahada çalışan mühendislerin ve işçilerin işlerini kolaylaştıracak uygulamaları olan, geniş içerikli ve gelişmiş giyilebilir cihaz akıllı baret Daqri iş ve işçi güvenliğini sağlamak amacı ile geliştirildi.
İlginizi Çekebilir:Akıllı Bisiklet


 
Daqri bu bareti yaptıktan sonra “ Dünyanın ilk giyilebilir insan-makina ara yüzü sloganı ile kullanıcılara sundu. İşçilere sahada navigasyon hizmeti sunmanın yanı sıra tüm çalışanların görev yerlerini ve kendilerine verilen görevleri de gösteriyor. Akıllı baret işçilerin görev yerlerini ve kendilerine verilmiş olan görevleri de gösteriyor. İşçilerin gerektiğinde değiştirilmesi gereken parçalara yönlendiren akıllı baret yapılan işleri hatta iş kazalarını kamerası ile kayıt altına alabiliyor. Böylece iş kazalarının sebepleri öğrenilip gereken tedbirler alınıyor ve aynı kazaların tekrarlanmaması için bu kayıtlar eğitim esnasında kullanılabiliyor.

360 derece görüntü açısına sahip 4 kamerası olan bu baretler gücünü iki Snapdragon işlemciler almaktadır. Ayriyeten akıllı baretler akıllı telefon ve akıllı saatlerle senkronize olabiliyorlar bunu da bluetooth ile cihazlara bağlanarak yapmaktadır. Yüksek çözünürlüklü sensör paketi ile çalışma ortamının 4 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntü sunmaktadır ve şeffaf ekranı loş ve aydınlık ortamlarda okunulabiliyor. Google glass ve Oculus RFT gibi çevre-mekan anlık analizi yaparak enformasyon sağlıyor.


 
İlginizi Çekebilir :Google Glass Deneyimi

 
Dünyada İş ve işçi güvenliğinin ancak yaşanan kazalarda gündeme gelebildiğinden dolayı bu akıllı baretler üretilmektedir. Ülkemizde akıllı baretler fazla yaygın değildir bundan dolayı akıllı baretler yardımı ile hem işçi kazalarını aza indirebilmek hem de mühendislerin yaptıkları işlerde kesin sonuçlara ulaşabilmeleri için önemli bir barettir. 
 


Kaynak
►TÜBİTAK

►hardware.daqri.com
KÜRŞAT BOZYEL KÜRŞAT BOZYEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.