elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Lazer İle Uranyum Zenginleştirilmesi için Lisans Alındı

General Electric-Hitachi Enerji ortaklığı lazer teknolojisi ile uranyum zenginleştirmesi için lisans aldı.A- A+
29.09.2012 tarihli yazı 15607 kez okunmuştur.
Nükleer enerji üretimi için zenginleştirilmiş uranyum üretimi oldukça zor ve bu işlem büyük tesislerde yapılmaktadır.

Kolay üretim konusunda oldukça çok fikirler ortaya atılmıştı, bunlardan bir tanesi de lazerlerle uranyum zenginleştirilmesiydi.

Bir nükleer enerji ortaklığı olan GE & Hitachi lazer teknolojisi ile ticari reaktör kurmak için ABD’ den lisans aldı.Nükleer Düzenleme Komisyonu, NC yakınlarındaki bir uranyum zenginleştirme tesisi inşa etmek ve işletmek için bu hafta General Electric-Hitachi Global Lazer Zenginleştirme için bir lisans yayımladı.

Ancak bu konu hakkında büyük endişe taşıyan insanlarda yok değil. Çünkü bu teknolojinin yanlış ellere geçmesiyle nükleer silahlanmanın korkunç boyutta artabileceğinden endişeleniyorlar.


Çünkü bu yetki ile beraber bir çok şirkette bu lisansa başvurabilecek ve teknolojinin çoğalması ile birlikte güvenlik konusunda zafiyet olabileceğini savunan aktivistler, “Şuan zaten İran’ ın nükleer zenginleştirme kapasitesini engellemenin yollarını ararken şimdide bu tehlike kendi kapımızda ve kendi içimizde” dediler.

GE-Hitachi 1 milyar dolarlık yatırımın kârlı olacağına karar veremediği için tesisin inşaatına henüz başlama kararı almadı.KAYNAK: NYTİMES 
 
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.