elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kardemir, kendi elektriğini kendi üretecek

Karabük Kardemir A.Ş , 50 MW ‘lık gaz yakıtlı enerji santrali kuracak. Yan ürün olarak açığa çıkan gazların kullanılması planlanan santral ile fabrikanın tüm elektrik ihtiyacını kendisinin karşılayabileceği belirtiliyor.



A- A+
30.05.2010 tarihli yazı 4553 kez okunmuştur.

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ İşletme Teknolojileri ve Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yanmaz, şirketin, 50 MW gaz yakıtlı enerji santrali yatırımı yapacağını bildirdi.





Yanmaz, Yenişehir Memurlar Kulübü'nde düzenlenen halkı bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşık 41 milyon euroya mal olacak santralin, 18 ayda tamamlanarak hizmete gireceğini söyledi.





Fabrikalarının, 2007-2012 yılları arasında planlanan 297 milyon euro tutarında yatırımlarının olduğunu belirten Yanmaz, şöyle konuştu:





''KARDEMİR'de yatırımlar devam ediyor. Yatırımlar sonunda yan ürün olarak açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılabilen kok, yüksek fırın ve oksijen konverter gazları üretimimiz artacaktır. Yakılarak atmosfere atılan gazlarla da ileride artacak yan ürün gaz üretimi dikkate alınarak 50 MW elektrik üretme kapasitesine sahip gaz yakıtlı enerji santrali kurulacaktır.''





Yanmaz, bu yatırımla şirketin elektrik ihtiyacının tamamını kendisinin üretebileceğinden, dışarıdan elektrik satın almayacağını kaydetti.





Toplantıya, KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel, Çelik-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ruhi Ayhan, KARDEMİR birim amirleri ve vatandaşlar katıldı.



İlk entegre demir çelik fabrikası



Kardemir; 3 Nisan 1937 tarihinde dönemin Başbakanı merhum İsmet İnönü tarafından temelleri atılan ve iki yıl gibi kısa bir sürede Türk Sanayisinin hizmetine giren, Türkiye'nin ilk entegre demir çelik fabrikası.



Kuruluşundan itibaren çok sayıda çimento ve şeker fabrikasının, kara ve demiryolu köprülerinin, tersane, baraj ve santrallerin imalat ve montajı ile Erdemir, İsdemir, Seydişehir Alüminyum gibi ülkemizin en büyük sanayi tesislerinin imalat ve montajını gerçekleştiren Kardemir, yaptığı hizmetler nedeniyle 'Fabrikalar Yapan Fabrika' unvanına sahip.





Kaynak: Haberaktuel


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.