elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

HES' lerin Önemi Artıyor !

Yenilenebilir enerjinin yükselişe geçtiği günümüzde, enerji ihtiyacının tavan yaptığı zamanlarda ihtiyaca cevap vermek için kullanılan pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.A- A+
12.11.2010 tarihli yazı 3305 kez okunmuştur.

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için HES projelerine ağırlık veriyor. İnşaatı devam eden 160 HES projesi tamamlandığında 23 milyar kilowatt saat enerji üretecek. Tüm bu projelerin tamamlanması ile hidroelektrik santrallerin kullanım oranı %36'lardan %90'lara çıkıyor. HES'lere yapılan önemli yatırımlardan biri ise pompaj depolamalı hidroelektrik santraller.

Pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerin kullanım amacı güç talebinin düşük olduğu zamanlarda suyu yüksekte bir haznede depolamak ve biriktirilen sudan puant zamanlarda hidroelektrik enerji elde etmek. Bu sayede enerjiye daha fazla ihtiyaç duyulan saatlerde depolanan bu enerji kullanılıyor.

Hidroelektrik santraller içerisinde önemli bir yere sahip olan pompaj depolamalı hidroelektrik santraller ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.