elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjisi Kullanan Tekne Dünya Turunu Tamamladı

İsveç asıllı bilim adamları tarafından prototipi tasarlanan adete yüzen güneş paneli olan PlanetSolar dünya turunu tamamlamayı başardı. Detaylar haberimizde.A- A+
26.06.2013 tarihli yazı 11466 kez okunmuştur.
İsviçre’nin PlanetSolar isimli katamaranı yani birbirine bağlanmış iki tekneden oluşan ve gezi denizciliğinde kullanılan tekne, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. Solar hücreleriyle güneşten elektrik üreten gemi, 31 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindedir. Üzerinde bulunan 38.000 fotovoltaik pil hücresinden aldığı 120 KW´lık elektrik enerji ile 4 büyük elektrik motorunu besliyor.

 

 

Güneş panelleri 537 metrekarelik alanı kaplıyor. Güneş panellerinden alınan güç geçici olarak Li-ion pillerde depolanıyor. Bu sayede tekne, denizde beklerken bile enerjisini depolayıp saklayabiliyor, bu sakladığı enerji ile de 3 gün boyunca hiç güneş görmese bile seyahatine devam edebiliyor. İlginizi Çekebilir: Düşünce Gücüyle Uçabilen Helikopter 
Her bir motor 26 beygir gücünde olduğu için tekne çok tasarruflu ve verimli çalışıyor. 95 ton ağırlığında olan bu tekne aslında çok hafif. Çünkü gövdesi tamamen karbon fiber ve reçine tabakalarından oluşuyor. Bu sayede hem hafif hem de çok sağlam. Teknenin gövdesi, aerodinamik ve hidrodinamik alanında yapılan testler sonucunda en düşük su direnci sağlayacak şekilde üretildi. Su ile ne kadar az temas ederse o kadar az sürtünme oluşuyor ve gemi suda kayarcasına ilerleyebiliyor. Planetsolar tarafından inşa edilen tekne 17 milyon dolara mal olmuş.
 
 

 

27.09.2010 tarihinde Dünya’nın çevresini dolaşan ilk güneş enerjili gemi olabilme amacı ile Monako’dan demir alan PlanetSolar, 585 günde tam 28 ülke, 3 okyanus, 11 deniz ve toplamda 60.006 km geçti. Yapımından bu yana 8 sene geçen PlanetSolar, yapım süresinin 14 ayı sadece inşası ile geçirildi. 2004 yılında Raphael Domjan tarafından hayata geçirilen proje Immo Stroher tarafından finanse edildi. 

Tasarımını LOMOcean Design şirketinin yaptığı katamaran Almanya’da inşa edilmiş ve 31 Mart 2010 tarihinde denizle buluşmuş. PlanetSolar, Atlantik okyanusunu 26 Gün 19 Saat 10 dakikada geçerken, Güney Çin Denizini ise 4 gün 23 saat 45 dakikada geçebilerek rekorlarına ekledi. Dünya turunu tamamlamış olan bu geminin tüm bakımları yapıldıktan sonra Akdeniz’de turistik geziler yapılması amacıyla kullanılması planlanıyor.

 

 


 


Aşağıda PlanetSolar isimli güneş ışığı ile çalışan teknenin videosunu izleyebilirsiniz.
 


Kaynak

►PlanetSolar.org
►BostonGlobe.com
►Nytimes.com
 
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.