elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjili Stadyumlarda Top 5

CalFinder'ın sıralamasına göre dünyanın güneş enerjili ilk 5 stadyumu.A- A+
22.06.2010 tarihli yazı 8870 kez okunmuştur.

Hangi ülkede yaşarsak yaşayalım, spor hayatımızda önemli bir yer tutar. Bu şekilde profesyonel spor takımlarına ev sahipliği yapan muazzam stadlar, dünyanın her yerinde mevcuttur.

Ne var ki, koltuk kapasitesi bazen 100,000'e kadar çıkan bu stadyumlar, genellikle enerji yiyicisidirler. Bununla birlikte, artık yeşil yapılanmaya adım atmış ve yapılarında sürdürülebilir malzeme kullanılmış stadyumlar da mevcut.

Dünya kupasının oynandığı bu günlerde, heyecana farklı şekilde ortak olmak istedik ve dünyanın güneş enerjili ilk 5 stadyumunu araştırdık. Gelin, CalFinder adlı şirketin sıraladığı "Dünyanın Güneş Enerjili En İyi 5 Stadyumu" listesine birlikte göz atalım:1) Dragon Stadium:

Tayvan'da inşa edilen stadyum, dünyanın ilk %100 güneş enerjisiyle çalışan stadyumu. 2009 yılında açılan stad 40,000 kapasiteli ve 8,884 güneş paneliyle kaplı. Bu paneller stadyumun 3,300 ışık kaynağına ve 2 devasa skorborduna yetecek elektrik ihtiyacını fazlasıyla karşılayarak yılda 1,14 kWh elektrik üretiyor. Artan enerji üretimi Tayvan hükümeti tarafından satılıyor.

Dragon Stadium

Dragon Stadium
2) Stade de Suisse:

İsviçre'nin Bern şehrinde inşa edilmiş stad, Young Boys Bern futbol takımına ev sahipliği yapıyor. Stadyumun üstüne 2005 yılından beri 7000 güneş paneli yerleştirildi. 1,3-megawattlık entegre paneller, bu stadı dünyanın en etkileyici 2. stadı yapıyor. Bu güneş panelleri dizisi yılda 1,200,000 kWh elektrik üretiyor-bu da 400 evin elektrik ihtiyacı demek.

Stade de Suisse

Stade de Suisse3) AT&T Park:

Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından San Francisco Giants'a ev sahipliği yapıyor. Son teknoloji ürünü olan stad, 120-kWlık 600 güneş paneli dizisine sahip. Her ne kadar Stade de Suisse ve Dragon Stadium kadar etkili olmasa da, bu panel dizileri stadın skorbordunu çalıştırmaya yetecek gücü üretme kapasitesine sahip. Bu da 40 evin elektrik ihtiyacını giderecek güç demek.

AT&T Park

AT&T Park4) Easy Credit Stadium:

Doğrusu bu listeye Almanya'dan bir stadyum girmezse olmazdı. ( Bilindiği gibi Almanya, güneş enerjisi sektöründe dünyada başı çekiyor.) FC Nuremberg (Nurnberg) futbol klubune ev sahipliği yapan stadyumun çatısına, 2006 yılında Siemens tarafından solar paneller yerleştirildi. Simens bu işlemi 3 hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştirdi. Paneller yılda 140 kWh elektrik üretiyor.

Easy Credit Stadium

Easy Credit Stadium5) Fenway Park :

Amerikan Boston Red Sox beyzbol takımının tarihi evi. Stad 1912'de açıldı ve o günden bu yana çok az değişikliğe uğradı. 2008 yılına gelindiğinde, stadın çatısına solar termal sistem yerleştirildi. Bu paneller solar elektrik güç üretmiyorlar. Farklı olarak, stadın sıcak su ihtiyacının %37'si bu panellerden elde edilen elektrikle sağlanıyor.

Fenway Park

Fenway ParkKaynaklar: energyboom/solar calfinder


Çeviri: Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.