elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjili
"Eko Taksi"

Güneş enerjisi ile çalışan bisikletler "eko taksi" ismiyle Antalya sokaklarında yolcu taşıyor.A- A+
19.07.2010 tarihli yazı 3942 kez okunmuştur.

Abdullah Kıldan, güneş enerjisiyle çalışan 3 tekerlekli bisikletleri eko taksi olarak Antalya sokaklarında işletmeye soktu. Solar teknolojisiyle çalıştığı için Solar Bike olarak adlandırılan bisiklet taksilere isteğe bağlı olarak müzik seti, soğutucu, bar ve internet eklenebiliyor. Güneş enerjisi ile çalışabildiği gibi elektrik ile şarj edilebilen aküler ile de çalışan bisiklet taksileri geliştiren Abdullah Kıldan, bisiklet taksilerin konforlu olduğunu belirterek, Dünya çevreyi kirletmeyen ve enerji tasarruflu araçlar arayışını sürdürürken biz çevreci bisikleti hayata geçirdik dedi.
YOKUŞ ÇIKABİLİYORÜç tekerlekli bisikletin arkasına kabin koyup bu kabinin arka ve yan yüzeylerine reklam alabileceğimi düşündüm diyen Kıldan, ardından bisikletin güneş enerjisiyle çalışıp çalışmayacağını araştırdığını söyledi. Gazipaşadaki ustanın kabinin üzerine güneş enerjisi panelleri koyduğunu ve elektrik aksamını yaptığını anlatan Kıldan, şöyle konuştu: Bisiklete ayrıca 100er amperlik iki akü monte ettik. Aküler 220 voltluk elektrikle şarj edilebildiği gibi, güneş panelleri aracılığıyla elde edilen elektrik enerjisini de depoluyor. Elektrik enerjisiyle yokuşu da çıkabilen bisikleti tarihi Kaleiçi sokaklarında yaz sıcağında turist taşımada da kullanabileceğiz.
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?Sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi veren Kıldan, şunları söyledi: Sistem çift motorlu yaklaşık 250 watt gücünde iki adet elektrikli motorla arkadan tahrikli olarak teker içi motor ünitesiyle çalıştırılmaktadır. Mevcut sisteme entegre toplam 150 watt 65 amper solar jeneratör grubu ile sistemdeki motor üniteleri desteklenmektedir. Gündüz solar jeneratörle solar grubu beslenmekte, geceleri solar sistemdeki enerji ile elektrikli bisiklet sisteminin şarj olması sağlanmaktadır.
20 TAKSİ VARŞu an elinde 20 bisiklet taksi olduğunu belirten Kıldan, bu taksilerin 10 farklı durakta hizmet vereceğini söyledi. Güneş enerjili eko taksileri gören vatandaşlar ve turistlerin çok şaşırdığını söyleyen Kıldan, Eko taksilerin ağırlığı 150 kilo ve 3 yetişkin insanı rahatlıkla taşıyabiliyor. Her bisikletin maliyeti 6 bin lira. Eko taksiler full dolu oldukları zaman 65 km yol yapabiliyor. Eko taksilerin hızı 35 km dedi.İHA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.