elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google ''Temiz Enerji İnovasyon Raporu''nu yayınladı.

Google, temiz enerji teknolojileri konusunda yapılacak inovasyonun ekonomi ve çevreye olan etkileri konusunda bir rapor hazırladı.A- A+
29.08.2011 tarihli yazı 4164 kez okunmuştur.

Google, yenilenebilir ve temiz enerji teknolojilerine en fazla yatırım yapan teknoloji şirketlerinin başında geliyor. İnternet devi şimdiye kadar çatı güneş panelleri, güneş santralleri, rüzgar çiftlikleri gibi temiz enerji teknolojileri alanlarında 780 milyon dolar'ın üzerinde yatırım gerçekleştirdi. Şirket aynı zamanda elektrikli araç geliştiricisi Aptera, biyoyakıt şirketi Cool Planet Biofuels ve enerji şirketi Transphorm ile çeşitli ortak çalışmalar yürüttü. Şimdi ise Google, yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri alanlarında yapılan inovasyon çalışmalarının, ekonomi ve çevre üzerindeki etkilerini açıklayan bir rapor yayınladı.

Rapora göre, temiz enerji teknolojileri alanlarında yapılan inovatif çalışmalar ABD ekonomisine 1.1 milyon yeni iş kazandırdı ve ABD gayri safi yurtiçi hasılasına 158 milyon dolar ekledi. Aynı zamanda evlerin yıllık enerji tüketiminde 942 dolar'lık bir düşüş gerçekleştirdi. Raporun devamında eğer bu konuda yayınlanan yönetmeliklerin daha sıkı uygulanması halinde ABD gayri safi yurtiçi hasılasına eklenen rakamın 244 milyon dolar, yaklaşık 2 milyon iş ve evlerdeki enerji tüketiminde 995 dolar'lık bir düşüş sağlanacağı belirtildi.Google'ın raporlarında verilen istatistik bilgilerin kaynağı hükümetten alınan gerçek veriler ve endüstri trendleri üzerine yapılan kabullerden oluşuyor. Rapor, temiz enerji üretim teknolojilerinden elektrikli araçlara, doğalgazdan enerji depolanmasına kadar bir çok konuyu kapsıyor.Raporda yer verilen tahminlere göre kömürün yerini tamamen temiz enerjiye bırakması 2030 yılına kadar beklenmiyor. Ancak o tarihten sonra güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji teknolojilerinin yeteri kadar ucuzlaması ile kömür yerini tamamen temiz enerjiye bırakabilir.Raporda, doğalgazın ucuz elektrik sağlaması nedeniyle yenilenebilir enerji alanlarındaki gelişmelerin önümüzdeki yıllar içinde çok fazla artmayacağı ve doğalgazın kömürden çok daha temiz olduğu vurgulanıyor.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.