elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google İle Enerji Tasarrufu Sağlayın

Enerji sektörüne hızlı bir giriş yapan Google, şimdi de enerji tasarrufuna el attı. Google'ın uygulaması ile evinizde harcadığınız enerjiyi takip edebiliyorsunuz.A- A+
25.12.2010 tarihli yazı 4483 kez okunmuştur.

Son zamanların en popüler konularından birisi şüphesiz enerji tasarrufu. Devletin uyguladığı çeşitli politikalar, verdikleri kredi ve destekler ile bankalar ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik proje geliştiren firmalar yeni bir sektörün oluştuğunun göstergesi.Daha önce enerji sektörüne yaptığı yatırımlarla kendinden söz ettiren Google şimdi de enerji tasarrufuna el attı. Google, PowerMeter adını verdiği internet tabanlı uygulaması ile tüketicilerin evde harcadıkları enerjiyi takip etmelerine imkan veriyor. Evinizdeki PC 'den ya da akıllı telefonunuzdan enerji tüketiminizi kontrol edebiliyorsunuz.

Uygulama kullanıcıya ne kadar enerji harcadığını bildiriyor ve bu enerjiyi nasıl daha verimli kullanabileceği konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Tabi bu işin yazılım kısmı. Bu sistemi kullanabilmek için uygulamanın desteklediği enerji takip cihazlarından satın almanız gerekiyor. Akıllı ölçüm cihazı olarak da isimlendirilen bu cihaz evinize gelen elektrik hattına bağlanıyor ve topladığı verileri PowerMeter yazılımına gönderiyor. Yazılım bu verileri değerlendirerek evde günlük, haftalık ve aylık olmak üzere saat saat enerji takibini gerçekleştiriyor. Yazılım bu değerler üzerinden tahmini bilgiler vererek kullanıcıyı tasarruf etmeye yönlendiriyor ve tahmini enerji bütçesini oluşturuyor.

Elektrikport / Yusuf SAFRAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.