elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Glukoz Seviyesini Ölçen Lensler İle Kan Şekeri Kontrol Altında Tutulabilecek

Diyabet Hastalarının büyük bir bölümü, kan aldırarak ya da çeşitli iğnelerle kan şekerini sık sık ölçme gereksinimi duyuyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji ile, bu zorunluluk ortadan kalkacak. Bu mucize lensler, kan şekerindeki değişimleri gözyaşındaki glukoz seviyesinden ölçüp, renk değiştirerek hastayı uyarıyor.A- A+
24.07.2013 tarihli yazı 10003 kez okunmuştur.
Ontario Üniversitesi Kimyasal ve Biyokimyasal Mühendisi Profesör Jin Zhang ‘ın çalışmaları sonucu yeni bir lens geliştirildi.

 
 
 
 

ilginizi Çekebilir : 
Artık Lenslerinizle Tweetlerinizi Okuyabileceksiniz.Glukoz lensleri adı verilen bu yeni buluş, şeker hastalarına şeker seviyelerini ölçebilme fırsatı veriyor. Hidrojellerin içine yerleştirileren nanopartiküller gözyaşındaki glukoz molekülleriyle tepkimeye girerek renk değiştiriyor. Böylece şeker hastaları glukoz seviyelerini kendileri ölçerek kan aldırıp aldırmamaya kolaylıkla karar verebilecek. Ayrıca bu yöntemle yiyeceklerin taze kalmasını ve uzun süre kullanılmasını sağlayan oksijen-karbondioksit miktarının ayarlanabilmesi de mümkün olacak.

 
 


►İlginizi Çekebilir :
Renk Körlüğüne Yeni Bir Çözüm Ontario Üniversitesi  tarafından yürütülen proje, 216 bin dolara mal olacak. Geliştirilecek olan bu hidrojel lenslerin 3 yıl içerisinde piyasaya sunulması bekleniyor.

 

Kaynaklar:

Talha Türk Talha Türk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.