elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilim Adamları İmkansız Maddeyi Buldu |
Upsalite

İsveç ’in Uppsala Üniversitesi Nanoteknoloji Bölümü’nden birkaç araştırmacı magnezyum karbonatın geniş yüzeyli ve suyu emme özelliği bulunan bir türevini üretti. Bilimde efsane olarak kabul edilen bu olay labaratuar ortamında tarihe karıştı. Sentezlenen bu madde bilinen en geniş yüzeyli madde olma özelliği taşıyor.A- A+
11.08.2013 tarihli yazı 11198 kez okunmuştur.
100 yıllık efsane olarak kabul edilen bu olay, İsveç 'in Uppsala Üniversitesi 'ndeki araştırmacıların çalışmaları sırasındaki bir tesadüf sonucu gerçek haline geldi. Araştırmacılardan Johan Goméz de la Torre olayı şöyle anlatıyor: '2011 yılının bir perşembe öğleden sonrası daha önceki hatalı çalışmalarımızın bazı parametrelerini değiştirdik ve yanlışlıkla o çalışma haftasonu boyunca reaksiyon odasında kaldı. Pazartesi günü geri döndüğümüzde ise katı jelin şekillenip kuruduğunu keşfettik ve bu kuruma olayından sonra heyecanlanmaya başladık.' ve olaylar bundan sonra hızlanarak devam etti.
 
 

Upsalitin Özellikleri Neler?

Bilim literatürünün aksine, düşük ısıda şekilsiz (amorf) magnezyum karbonatın üretilebileceğinin kanıtlanmasıyla bu alanda yeni bir çığır açılmış oldu. Yeryüzündeki en geniş yüzeye sahip olan upsalite maddesi, herbirinin çapı sadece 10 nanometreden daha küçük boş gözeneklerle dolu ve bu gözenek yapısı ona çevreyle etkileşiminde çok önemli özellikler kazandırıyor. 'İmkansız madde' olarak adlandırılan bu buluş, endüstrinin sürdürelebilir ürün üretme konusunda işini kolaylaştıracağa benziyor.   

 


Upsalite Ne İşe Yarar?
 
Upsalit, elektronikte çevresel nemi kontrol etmek için gerekli olan enerji ihtiyacının azaltılmasında, ilaç formulasyon sanayisinde, hokey pistlerinde ve ev eşyalarının yapımında kullanılabilecek. Ayrıca sanayide petrol sızıntısı ve kimyasal sızıntılar sonrası arta kalan toksinlerin emiliminde de önemli bir role sahip olan upsalitin geniş bir kullanım alanına sahip olacağı öngörülüyor.

 

 

 


Talha Türk Talha Türk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.