elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Giysilerimiz ile Cep Telefonumuzu Şarj Etmek

İngiltere’deki Southhampton Üniversitesi’nin bir ilke daha imza attı. Vodafone için geliştirilen projeyle telefon şarj eden şortlar, tişörtler ve uyku tulumları ile bir sonraki kamp ve festivallerde priz bulma derdi kalmayacak. Giysilerin içerisine yerleştirilen p-n eklem diyotlar sayesinde vücut ısısından yararlanarak elektrik enerjisi elde edilmektedir.A- A+
14.06.2013 tarihli yazı 9045 kez okunmuştur.
"Power Shorts" adlı giysi kişinin vücut hareketlerinin oluşturduğu kinetik enerjiden yararlanarak telefonu şarj etmek için kullanıyor. "Recharge Sleeping Bag" adı ile piyasaya sürülen uyku tulumu ise, uyuyan kişinin vücut ısısını kullanarak telefonu şarj ediyor.

 


 Power Shorts ve Recharge Sleeping Bag Sistemlerinin Çalışma Prensipleri

 İlginizi Çekebilir: Google Glass


 

Elde Edilecek Enerjinin Kullanılabilirliği Nedir? 
 
Cep telefonlarında bu sistemin uygunalabilmesi için yapılan testler, elbiseleri giyerek hareket etmenin telefona saatlerce yetecek şarj sağladığını ortaya koydu.

Uyku tulumunda yerleştirilen sistem ile de cep telefonunun 11 saat çalışmasına denk gelecek şarj sağlamayı başardı.


 


 Sistemin Ortaya Çıkışı Nasıl Oldu?
 
Vodafone yöneticisi Christian Cull ''Bizim ilk arayışımız mekan aktivitelerinde yaşanan telefon şarj etme problemini çözmek istememizdir. Bir sonraki aşamada insanların kendi vucudundaki enerjiyi açığa çıkarmak olduğu kararına vardık ve insanların ceplerindeki yararlı gücü kullanarak festival sezonu boyunca konuşmaya, mesajlaşmaya ve internete girip fotoğraf çekmeye devam edebileceğine inandık. Bu sayede bir sistem tasarladık ve enerjisini tamamen yenilenebilir olarak sağlayan şarj sistemini insan vücudu ile buluşturduk ’’ dedi.

Telefon şarj edebilen giysiler, gelecek haftasonu gerçekleşecek Isle of Wight festivalinde tanıtılacak.


KAYNAK:

►  DAILYMAIL
 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.