elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

GE En Verimli Santral ile Guinness Dünya Rekorları arasına girdi

GE ve EDF, Fransa'da GE'nin HA türbini ile donatılmış ilk kombine çevrim santralini kullanıma açtı. Ayrıntılar haberimizde...A- A+
13.07.2016 tarihli yazı 6105 kez okunmuştur.
GE (General Electric) ve EDF, 17 Haziran’da Bouchain, Fransa'da yeni bir güç üretimi teknolojisi ve dijital entegrasyon çağını başlatacak nitelikte GE'nin HA türbini ile donatılmış ilk kombine çevrim santralini resmen hizmete açtı. GE ayrıca, Bouchain santralinde %62,22'yi gerçekleştiren verimlilikte GE’nin dünyanın en verimli kombine çevrim santralini enerjileme alanında Guinness Dünya Rekorları arasına girdiğini açıkladı.GE Enerji Başkan ve CEO'su Steve Bolze, rekorla ilgili olarak; "Bugün geleceğin santrali ile bir tarih yazıyoruz. Dünyanın en verimli kombine çevrim santralini hayata geçirme alanında Guinness Dünya Rekorları arasına girmenin heyecanını yaşıyoruz. Ayrıca bu türbinin müşterilerimize sağladığı, endüstriye yön veren esneklik ve güvenilirlik özelliklerinden de büyük gurur duyuyoruz. Gelecek yıllarda EDF ile çalışmaya devam etmeyi ve Bouchain santralinin yüksek performansını sürekli kılmak üzere servis çözümleri sağlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.Daha önce benzeri görülmemiş verimlilik seviyeleri elde etmenin yanı sıra GE'nin HA gaz türbini, 30 dakikadan kısa bir sürede tam güce ulaşarak şimdiye kadar ki en yüksek esnekliği sağlıyor. Bu özellik, iş ortaklarının şebeke talebindeki dalgalanmalara hızla yanıt vermesini, şebekeye yenilenebilir ürünler entegre edilmesini ve hava koşullarına hızla uyum sağlanmasını mümkün kılarak yenilenebilir enerjiden daha fazla faydalanılmasının önünü açıyor. Bu gelişmeler, 195 ülkenin daha temiz elektrik gücü olanaklarına daha fazla yoğunlaşarak sera gazı emisyonunu azaltmak üzere kısa süre önce imzaladığı Paris COP 21 anlaşmasını da destekliyor.

EDF CEO'su Jean-Bernard Lévy ise "Bu yeni nesil termik santrali hizmete sokarak EDF, enerji geçişini destekleme ve Fransa'daki termik santralinin enerji verimliliğini artırmak üzere piyasada en gelişmiş teknolojileri kullanma amacını sergiliyor. Bu durum EDF'nin CAP 2030 programı kapsamındaki inovasyon taahhüdünü de destekliyor" dedi.
 

Bouchain santrali, önceden erişilmesi mümkün olmayan bir gücü ortaya çıkararak rekor seviyede verimlilik sağlamaya yardım eden GE'nin Dijital Santral yetkinliklerinin de önemli bir göstergesi olma niteliği taşıyor. Dijital kontrol sistemi gibi yetkinlikler, daha yüksek güvenilirlik ve optimizasyon için değerli tahmini öngörüler sunarak, stabil ve verimli operasyonlar yürüten daha iyi santral sonuçları sağlamak üzere gerçek zamanlı veriler kullanıyor.

605 MW'den yüksek bir üretim kapasitesi ile Bouchain santrali, 680.000'den fazla hanenin ihtiyacına eşdeğer elektrik üretecek. Ayrıca HA kompresörü Goodyear zeplinini 10 saniyede şişirebilecek hızda hava üflüyor ve 9HA.01'deki son kanadın ucu 1200 mil/saat ya da 1931 kilometre/saat hızda (ses hızının 1.5 katı) hareket ediyor.

GE Enerji, Gaz Enerji Sistemleri Başkanı ve CEO'su Joe Mastrangelo da şu açıklamaları yaptı: "Bugün endüstrimizde önemli bir dönüm noktası yaşanıyor. Yüksek enerji verimliliğinin geleceğine adanmış dünyanın dört bir yanındaki pek çok GE ve EDF çalışanının azmi ve çalışkanlığı olmadan bu dönüm noktasının yaşanması mümkün olamazdı. Daha da genişleyen GE Store sayesinde bu girişimler konusunda işbirliği çalışmaları yapmamız, doğru donanım ve yazılım araçlarını bir araya getirmemiz ve bu sonuçları insanlara sunmamız mümkün hale geldi."


GE Power Hakkında


GE Power, müşterilerinin geniş bir yakıt yelpazesi kullanarak enerji sunmalarına yardım etmek üzere kapsamlı bir bölgesel deneyime sahip olan, enerji üretimi alanında bir dünya lideridir. Elektrik endüstrisini dijital elektrik santrali, dünyanın en büyük ve en verimli gaz türbini, tam ölçekli fabrika, güncelleme ve servis çözümlerinin yanı sıra veri aktarımı yazılımımız ile tamamen değiştiriyoruz. İnovatif teknolojilerimiz ve dijital ürün ve hizmet seçeneklerimiz, enerjiyi daha ekonomik, güvenilir, erişilebilir ve sürdürülebilir kılmaya yardım etmektedir.

Kaynak: 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.