elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gas&Power enerji zirvesi yoğun gündemiyle geliyor

Ankara'da 27-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak ''Gas&Power 2010 Türkiye Enerji Zirvesi''nin gündemi yoğun olacak.A- A+
25.04.2010 tarihli yazı 2478 kez okunmuştur.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sheraton Otelinde gerçekleştirilecek ve üç gün sürecek zirvede, nükleer enerjiden, elektrik üretim özelleştirmelerine, enerji piyasasındaki yatırımlardan sektörün sorun ve beklentilerine kadar bir çok konu ele alınacak.

Enerji Fuarcılık tarafından düzenlenen zirvenin açılışında ''Dünya Enerji Piyasasında Türkiye'nin Yeri'' başlıklı oturum yapılacak. Oturumda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Mark Pierini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü birer konuşma yapacak.

Sektör temsilcilerinin katılacağı zirveye, programlarının uygun olması halinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılması bekleniyor.Türkiye Enerji Zirvesi'nde, üç gün boyunca yapılacak konferanslarla doğal gaz piyasası, yenilenebilir enerji piyasası, elektrik piyasası ve petrol - LPG piyasalarının geleceğine ışık tutulacak. Türkiye Enerji Zirvesi'nde enerji politikaları ve enerji piyasasının geleceği en üst düzey otoritelerce tartışılacak ve cevapsız hiçbir soru kalmayacak.

Güney Kore'nin nükleer şirketinin Türkiye'den beklentileri

Toplantıya Sinop'ta inşa edilmesi planlanan nükleer santral için Mart ayında işbirliği anlaşması imzalayan Güney Kore Elektrik Şirketi (KEPCO) temsilcileri de katılacak.

KEPCO'nun elektrik üretim tesislerini işleten en büyük iştiraki olan Kore Hidro ve Nükleer Elektrik Şirketinin (KHNP) Başkan Yardımcısı Youngeek Jung, Kore nükleer endüstrisindeki son gelişmeleri katıldığı özel oturumda anlatacak.

Jung, dünya çapındaki yatırımlarının yanında Türkiye pazarındaki hedefleri ile nükleer santral kurulması konusunda Türk hükümetinden beklentileri konularında da açıklamalar yapacak.

Kore'nin elektrik üretiminin yüzde 40'ını karşılayan ve ülkede hidroelektrik santrallerle birlikte ''Kori, Yonggwang, Ulchin ve Wolsongb'' nükleer santrallerini de işleten KHNP'nin portföyüne, önümüzdeki 4 yıl içerisinde Kore'de inşası süren üç nükleer santral daha eklenmesi bekleniyor.Üretim özelleştirmeleri de ele alınacak

Toplantının bir diğer önemli konusunu da elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesi oluşturuyor. Önümüzdeki ay başlaması beklenen Avrupa'nın en büyük enerji özelleştirmelerinden biri olacak süreç hakkında Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu özel bir oturumda ihale süreci hakkında açıklamalar yapacak ve yatırımcıların sorularını yanıtlayacak.

Toplantının son gününde de EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Türkiye enerji piyasasında yatırım koşulları gibi konularda soruları cevaplandıracak.

Sektörün yoğun katılım göstermesi beklenen zirvede konuşma yapacak isimler arasında IGI Poseidon CEO'su ve Edison SpA üst yöneticisi Elio Ruggeri, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, Gazbir Başkanı Mehmet Kazancı, Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (DİVİD) Başkanı Fatih Baltacı, Petform Başkanı Nusret Cömert, Rüzgar Enerjisi ve Su Santralları İşadamları Derneği (RESSİAD) Başkanı Tolga Bilgin ile Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa da yer alıyor.AA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.