elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Eskişehir'de Lokomotif Üretecekler

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ), General Electric (GE) ile ortak lokomotif üretecek.A- A+
29.05.2010 tarihli yazı 4105 kez okunmuştur.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş., ABD şirketi General Electric ile birlikte Eskişehir'de lokomotif üretimine başlayacak.


Brezilya seyahatindeki Ulaştırma Bakanı Yıldırım, TÜLOMSAŞ ile GE'nin ortak olduklarını bildirdi. Buna göre, tanesi 3 milyon Euro olan ve GE tarafından geliştirilen lokomotifler TÜLOMSAŞ Eskişehir tesislerinde üretilecek.

Üretilecek lokomotiflerin, GE tarafından geliştirilen elektrikli dizel motora sahip olacağını anlatan Yıldırım, seri üretime 2011 yılında geçileceğini açıkladı.

Yüzde 50'şer pay ile gerçekleşen ortaklık sonucu üretilecek lokomotiflerin Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar'a satılması hedefleniyor. Eskişehir'deki tesislerin alt yapısının üretime hazır olduğunu ifade eden Yıldırım, üretime 2011 yılında başlanacağını söyledi.İlk aşamada toplam 51 lokomotif üretileceğini açıklayan Bakan Yıldırım, bunların 31'inin GE'nin müşterileri için 20'sinin ise TCDD için üretileceğini belirtti. Projenin GE'nin, alt yapının ise TÜLOMSAŞ'ın olduğunu kaydeden Binali Yıldırım, her bir lokomotifin değerinin 3 milyon euro olacağını ifade etti.Dünya Gazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.