elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Erzurum' da Doğunun İlk Teleskobu Hizmete Girdi

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nün sağladığı destek ile iki yıl süreli ‘Güdümlü Bilimsel Araştırma Projesi (GBAP) kapsamında, Eylül 2011 tarihinde Üniversite yerleşkesinde kurulan ATA50 Teleskopu, Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum’un ilk, Türkiye’nin ise 5. büyük teleskopu olarak 26 Eylül tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.A- A+
27.09.2012 tarihli yazı 8611 kez okunmuştur.
 Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nün sağladığı destek ile iki yıl süreli ‘Güdümlü Bilimsel Araştırma Projesi (GBAP) kapsamında, Eylül 2011 tarihinde Üniversite yerleşkesinde kurulan ATA50 Teleskopu, Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum’un ilk, Türkiye’nin ise 5. büyük teleskopu olarak 26 Eylül tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

ATA50 Teleskopu,  Atatürk Üniversitesi’nin astronomi ve astrofizik alanında yürütülen bilimsel araştırmalarına ve lisans-lisansüstü eğitimine hizmet verecek.
 

ATA50 Teleskopunun hareketli kubbe sistemi tamamen yerli olup tasarımı da Türkiye’de bir ilk.

ATA50 teleskopu, Atatürk Üniversitesi’nin büyük projelerinden biri olan Kalkınma Bakanlığı destekli, Türkiye’nin en büyük teleskopuna sahip olacak
Doğu Anadolu Gözlemevi’ (DAG) Projesi’nin bir parçası olduğu gibi, bilim-toplum projelerine ve halka açık etkinliklere de hizmet edecek.

ATA50 teleskopunda yürütülecek çalışmalar, 2012 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi Astrofizik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASAM) bünyesinde sürdürülecek.

ATA50 Teleskopunun bazı özellikleri: Çap: 510 mm. Toplam ağırlık: 300 kg. Büyütme: 100-600 kez. Görüş alanı: 65 mm.Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin yıllar önce yaptığı çalışmanın şimdi devam edeceğini belirten Prof. Dr. Hikmet Koçak, “Kuruluşunda olduğu gibi çalışmalarında da bir ilk olan Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin beşinci büyük teleskobunu kurmuştur.


Bu linke tıklayarak Doğu Anadolu Gözlem Evi Web sitesine bağlanabilirsiniz....

Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.