elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

En Eski Bilgisayar Tekrar Görevde

Dünyanın en eski bilgisayarı inanılmazı başardı ve 61 yıl sonra yeniden çalışmaya başladı...A- A+
23.11.2012 tarihli yazı 10395 kez okunmuştur.
Dünyanın en eski bilgisayarı hayata döndü.

Üretildiği yıllarda atom bombası gibi etki yapan bilgisayar şimdiler de İngiltere' de Milli Müze' de sergileniyor.

1949 yılında yapımana başlanan ve 1951 yılında tamamlanandı.

 
WITCH diye de bilinen dünyanın en eski bilgisayarı The Harwell Dekatron, üç yıllık onarım sürecinden sonra yeniden hayata döndürüldü.

61 yaşında ve iki buçuk ton ağırlığındaki dev emektar, 828 valf, 480 röle ve bir dizi kağıt bank okuyucudan meydana getirilmiş.


 

 
 
1951 doğumlu bilgisayarı tekrar çalıştıracak National Museum of Computing'den (TNMOC) ekibin lideri Delwyn Holroyd, restorasyon sürecine dair açıklamalarda bulundu: "Süreç bir hayli zorlu geçti. Zira günümüzde nadir bulunan röle, valf ve kağıt bank okuyucu gibi parçaları bir araya getirmek oldukça zaman ve uğraş getiren bir işti."
 
Hızdan ziyade sağlamlık ve sürerlilik göz önünde bulundurularak tasarlanan bilgisayarın iki rakamı çarpması 10 saniyeyi buluyor. Üstelik ikilik değil, onluk sayı sistemine sahip.
 
1957 yılında kullanılmaz hale geldikten sonra Wolverhampton ve Staffordshire Teknik Üniversitesine gönderilen bilgisayar, burada "WITCH" (Wolverhampton Instrument for Teaching Computation from Harwell) ismini alarak yeniden çalıştırılıyor ve 1973 yılına kadar kullanılıyor.
 
Nihayet 2008 yılında TNMOC tarafından yeniden hayata geçirilmesi gündeme gelen WITCH, üç yıllık çalışmadan sonra bu hayali gerçekleştirmiş bulunuyor.
 
Müze vekillerinden Kevin Murrell, sonucun oldukça mutluluk verici olduğunu söyledi. "TNMOC ekibi müthiş bir işe imza attı. Genç ve yaşlı iş arkadaşlarının bir araya gelerek dünyanın en eski bilgisayarının iç dinamiğini görmemize vesile olması, heyecan verici bir olay."


 
Get Adobe Flash player
 
Kaynak:

CHİPONLİNE
BBCNEWS
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.